TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İLE “GÖNÜLLÜLÜK” ALANINDA İŞ BİRLİĞİ

07.08.2019
07.08.2019

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında "Gönüllülük Alanında İş Birliği Protokolü" imzalandı. Dünyayı tüm canlılar için yaşanabilecek bir yer haline getirmek zorunda olduklarını vurgulayan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Biz bastığı yeri yeşerten bir milletiz" diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen törende Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Gönüllülük Alanında İş Birliği Protokolü"ne imza attı.

Bakan Kasapoğlu, imza töreninde yaptığı konuşmada, yeni hükümet sisteminin bakanlıklar arası iş birliğinde pratiklik, bürokrasinin azalması ve insana dokunan güçlerin ortaya çıkması gibi çok sayıda kazanımı olduğuna işaret ederek, protokolün kurumlar arası iş birliği açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.

Bakanlık olarak 2019'u gönüllülük yılı ilan ettiklerini hatırlatan Bakan Kasapoğlu, "Genç nüfusumuz çok fazla ve gençlerimizin önemli bir potansiyeli var. Bizim de bu çerçevede yürüttüğümüz önemli çalışmalar var. Bütün bakanlıklarımız bizimle beraber hareket ediyor. Gençlerimizi yarınlara büyük bir koordinasyonla hazırlıyoruz" şeklinde konuştu.

"Hayırseverliğimizin göstergesi"

"Gönülsever, hayırsever bir toplumuz" diyen Bakan Kasapoğlu, "Cumhurbaşkanımızın liderliğinde mazlum coğrafyalara uzattığımız el, hayırseverliğimizin göstergesi" ifadelerini kullandı.

Bu ruhu geleceğe aktarma ve gençleri bu doğrultuda yetiştirme bağlamında çalışmalar yaptıklarını dile getiren Bakan Kasapoğlu, "Gönüllülük projesine olan ilgi, bunun ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Pek çok alanda gönüllülük çalışmalarımız var" diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile imzalanan gönüllük projesi ile gençlere toprakla ilgili bir pencere açacaklarını, gençleri toprak ve tabiata saygılı olmaya yönlendireceklerini vurgulayan Bakan Kasapoğlu, “Toprak gençlere, gençler de toprağa güç verecek. Aşık Veysel'in dediği gibi, 'Benim sadık yarim kara topraktır'. Dünyayı tüm canlılar için yaşanabilecek bir yer haline getirmek zorundayız" değerlendirmesinde bulundu.

"Kıyametin yarın kopacağını bilseniz ağaç dikin"

Gençlerin Tarım ve Orman Bakanlığının çağrısına koşacağına inandığını, bu anlayışı hep birlikte güçlendireceklerini vurgulayan Bakan Kasapoğlu, şunları söyledi:

"Gençlerimizin bu anlayışa katkı vereceğine inanıyorum. Biz bastığı yeri yeşerten bir milletiz. Gençlik merkezlerimiz, gençlik kamplarımız, yurtlarımız var. Gençlerimizi tarıma, doğaya yönelik yapacağımız çalışmalarla geliştireceğiz. Tecrübe edinmeleri için çiftçilerimizle bir araya getireceğiz. Tarım kamplarımız bize yeni anlayışlar kazandıracak. Dinimiz, 'Kıyametin yarın kopacağını bilseniz ağaç dikin' diyor."

 

"Bizim sadece insana değil, kurda, kuşa, börtü böceğe de ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulunan Bakan Kasapoğlu, "Her bir canlının hukukunu korumakla mükellefiz. Gençlerimiz için toprakla haşır neşir olma anlamında her bir alanı değerlendireceğiz. Spor tesislerimizin ağaçlandırılmasını gençlerimizle yapacağız.  Ülkemize, gençlerimize, toprağımıza hayırlı olmasını diliyorum. 'O çiçeği yeşertelim.' diyorum." ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Pakdemirli; “Gençliği erken yaşlarda toprakla buluşturmalıyız”

"Gönüllülük Alanında İş Birliği Protokolü" imza töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise, bakanlıklar arasındaki iş birliklerinin daha da ileriye taşınması dileğinde bulundu.

"Bir elin nesi var iki elin sesi var" atasözünü hatırlatan Pakdemirli, şu ifadeleri kullandı:

"İki bakanlık yan yana geldiği zaman mutlaka bu işlerden bir sinerji çıkartabiliriz diye düşünüyorum. Bakanlık olarak sorumluluk alanlarımız çok geniş. Gençlerimize verebileceğimiz konular var. Tarımın geleceği için, ormanın geleceği için ve diğer konular için gençlikle bir şekilde buluşmamız lazım. Gençliği erken yaşlarda toprakla buluşturmamız lazım, fidanlarla buluşturmamız lazım. Suyu ve iklim değişikliğinin önemini onlara aktarmamız lazım."

Pakdemirli, AK Parti iktidarı olarak bu zamana kadar 4,5 milyar fidanı toprakla buluşturduklarını dile getirerek, gönüllülük projesinin dünyayı daha ileriye taşıyacak gençlere katkı sunacağını söyledi.

Gençlerin kendilerine yapacakları yatırımın en iyi yatırım olacağını anlatan Pakdemirli, gençlere erken yaşlarda meslek ve bilgi sahibi olmaları önerisinde bulundu.

Pakdemirli, hayata erken atılmanın önemine dikkati çekerek, Bakanlık olarak gençlere destek olmak adına ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından protokolü, taraflar adına Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzaladı.

Gönüllülük Alanında İş Birliği Protokolü

İmzalanan protokol ile orman, su, toprak, iklim değişikliği, geri dönüşüm gibi konularda duyarlılık artırılacak.

Tarım, orman, hayvancılık alanında gönüllü faaliyet ve projeler desteklenecek. Tarım ve çiftçiliğin seyri ve oluşum sürecinin yakından tanınması sağlanacak.

Protokolle, tarlasına domates ekecek, toplayacak gönüllülerden destek alınabilecek. Orman yangınlarına destek olmak isteyen gönüllüler de çevreyi korumak üzere yürütülecek projelerde aktif yer almak isteyenler de bu proje kapsamında görev yapabilecek.

Gönüllülük bilincini artırıcı, özendirici projeler aracılığıyla gıda, orman, su, toprak, tohum, tüketim, tasarruf, geri dönüşüm, çevre kirliliği, iklim değişikliği, küresel ısınma gibi konularda başta gençler olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde bilgi ve duyarlılık düzeyi arttırılacak.

Bunun yanı sıra, doğaya karşı ödev ve sorumlulukları benimsetilerek, orman ve ağaçlandırma, tarım ve hayvancılık uygulamalarında bulunmak suretiyle gençlere farklı tecrübeler kazandırılarak, kişisel gelişimlerine katkıda bulunulması için iş birliği gerçekleştirilecek.

Toplumun her kesimini kapsayacak, yaş sınırlaması olmayan projede, gönüllü arayanların ve gönüllü olmak isteyenlerin buluşma platformu, organizasyonun resmi adresi "gencgonulluler.gov.tr" olacak.

Topraktan sofraya uzanan süreç yakından tanınacak

Bu yılın "gönüllülük yılı" ilan edilmesi kapsamında imzalanacak protokolle, gönüllülüğün yaygınlaşmasını ve toplumsallaşmasını sağlamak üzere tarım, hayvancılık, orman ve çevre alanlarında gönüllülüğe ilişkin projeler yürütülecek.

Faaliyetler, mevzuata uygun biçimde milli parklar, araştırma enstitüleri, gıda referans ve kontrol laboratuvarları, el sanatları eğitim merkezleri gibi hizmet birimleriyle bağlı kuruluşlarda ve taşra teşkilatlarında gerçekleştirilecek.

Toplumun her kesiminin, tabiatı tanıması, ormanların önemini kavraması noktasında farkındalık oluşturularak, topraktan sofraya uzanan tarımın ve çiftçiliğin seyrini, hayvancılığın ve hayvansal gıdaların oluşum sürecini tanımaları sağlanacak.