Etkinlik Programı

Birinci Aşama Müsabakaları (15 Nisan-20 Mayıs 2016) 

Ankara’nın merkez ilçelerinde bulunan;
• Altındağ Ahi Evran Mesleki Eğitim Merkezi,
• Altındağ Siteler Mesleki Eğitim Merkezi,
• Yenimahalle Ostim Mesleki Eğitim Merkezi,
• Yenimahalle Gazi Mesleki Eğitim Merkezi,
• Sincan Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi,
• Etimesgut Özkan Erdek Eğitim Merkezi
• Gölbaşı Mesleki Eğitim Merkezinde olmak üzere
7 mesleki eğitim merkezinde eğitim görmekte olan 14-19 yaş aralığındaki gençlerin arasından 9’ar kişilik çırak takımları mesleki eğitim merkezleri idarelerinde oluşturulmuştur. Mesleki eğitim merkezleri kendi içlerinde çırak takımları arasından birincilerini belirlemek amacıyla toplamda 558 katılımcıyla 132 müsabaka gerçekleştirilmiş ve 7 mesleki eğitim merkezi birincisi belirlenmiştir.

Açılış Konferansı (3 Haziran 2016)

Bakanlığımız konferans salonunda projeye katılan tüm gençlerinin yer aldığı, İstiklal Marşı ve Saygı Duruşunun ardından bakanlığımız tanıtım filmi gösteriminin yapıldığı, Proje Koordinasyon Genel Müdürü Sayın Mehmet Bıçkıcı tarafından açılış konuşmasının yapıldığı, Bakanlık faaliyetlerini tanıtıcı ve gençlere mesleki ve özel hayatlarıyla ilgili tavsiyelerde bulunulduğu, açılış konuşmalarının ardından Esnaf Ve Sanatkârlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus tarafından gençlere ahilik konulu konuşmanın yapıldığı ve sonrasında ahilik ritüeli olan şed merasiminin sergilendiği bir açılış konferansı yapılmıştır. Açılış konferansında proje katılımcılarına forma, futbol ayakkabısı, tozluk ve tekmelikten oluşan spor malzemeleri verilmiştir. Ayrıca programa katılan tüm katılımcılara futbol topu hediye edilmiştir.

İlçe Final Müsabakaları (9 Kasım 2016)

Mesleki eğitim merkezi birincisi olan çırak takımları, 9 kasım 2016 tarihinde ilçe final müsabakaları, İlçe Paf Takımlarıyla ilçe final müsabakası gerçekleştirilmiştir. Toplamda 7 İlçe Final Müsabakası yapılmıştır. Mesleki eğitim merkezi birincilerinin kendi İlçe Paf Takımıyla yaptığı müsabaka esnasında İlçe Paf Takımı Antrenörü tarafından Altındağ Ahi Evran Mesleki Eğitim Merkezi birincisi çırak takımından (3), Altındağ Siteler Mesleki Eğitim Merkezi birincisi çırak takımından (3), Yenimahalle Ostim Mesleki Eğitim Merkezi birincisi çırak takımından (3), Yenimahalle Gazi Mesleki Eğitim Merkezi birincisi çırak takımından (3), Sincan Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi birincisi çırak takımından (3), Etimesgut Özkan Erdek Mesleki Eğitim Merkezi birincisi çırak takımından (3) ve Gölbaşı Mesleki Eğitim Merkezi birincisi çırak takımından (3) oyuncu seçilmesiyle 18 kişilik Ankara Çırak Takımı oluşturulmuştur.

Ankara Final Müsabakası (16 Kasım 2016)

İlçe müsabakaları sonucunda oluşturulan 18 kişilik Ankara Çırak Takımı ile Gençler Birliği Paf Takım Karması ile 16 Kasım 2016 tarihinde saat 15.00 da Bakanlığımız Merkez Teşkilatı Binasının bitişiğindeki Örnek Spor Tesisi Futbol Sahasında Ankara Final Müsabakası oynanmıştır.

Müsabaka öncesinde Ankara Çırak Takımı Oyuncuları için 18 adet eşofman takımı ve Ankara Finali için 16’sı oyuncu 2’si kaleci forması olmak üzere 18 forma takımı ve 18 çim saha futbol ayakkabısı verilmiştir. Final müsabakası sonucunda Gençlik Ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Proje Ve Koordinason Genel Müdürü Ve Esnaf Ve Sanaatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus tarafından madalya ve kupa takdimi ile ödül töreni yapılmıştır.

Kapanış Programı (16 Kasım 2016)

Altındağ Belediyesi Örnek Spor Tesisi Futbol Sahasında yapılan final müsabakasının ardından Hilton Garden In Ankara Gimat adlı otelde projeye katılan her gencin, mesleki eğitim merkezleri müdürlerinin ve diğer protokol katılımcılarının yer aldığı kapanış programı Hilton Garden In Ankara Gimat adlı otelde 16 Kasım 2016 saat 18.00’da yapılmıştır.

Esnaf Ve Sanatkârlar Derneği Genel Başkanı Sayın Mahmut Çelikus tarafından gençlere ahilik konulu konuşmanın yapıldığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Erdem’in çıraklık eğitimine dair açıklamalarını içeren konuşmasının yapıldığı, bir ahilik ritüeli olan Şed Merasimi Gösterimi ve 15 Temmuz videosunun gösteriminin ardından Gençlik Ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Abdurrahim Boynukalın’ın gençlere hitabı, gençlere mesleki ve özel hayatlarıyla ilgili tavsiyelerde bulunulduğu ve ödüllerin hediyelerin verildiği kapanış programı akşam yemeği ile son bulmuştur.