Rusya'nın Kazan kentinde düzenlenen şampiyonada,  Kadınlar artı 78 kiloda Kayra Sayit, ilk turu bay geçtikten sonra ikinci turda Macar rakibi Mercedesz Szigetvari'yi, çeyrek finalde de bir numaralı seribaşı Fransız Emilie Andeol'u yendi. Yarı finalde Litvanyalı Santa Pakenyte'yi, finalde de Ukraynalı Svitlana Iaromka'yı yenmeyi başaran milli sporcumuz altın madalya kazandı.
 
Türkiye, Avrupa Şampiyonası'ndaki son altın madalyasını, 2004 yılında Selim Tataroğlu ile elde etmişti.
 
Artı 78 kiloda mücadele eden bir diğer  sporcumuz Belkıs Zehra Kaya ise ilk turda maç yapmadan geçti. İkinci turda Belaruslu Maryna Slutskaya'yı yenen  Kaya, çeyrek finalde Alman Jasmin Kuelbs'e kaybetti. Repesajda Rus Ksenia Çibisova'yı, bronz maçında da Litvanyalı Pakenyte'yi mağlup eden Belkıs Zehra Kaya,  madalya kürsüsünün üçüncü basamağında yer aldı.
 
Belkıs Zehra Kaya, Avrupa şampiyonalarında 2012, 2013 ve 2015’ten sonra bir kez daha bronz madalya kazandı.
 
Bu sonuçların ardından Türkiye, Avrupa  Judo Şampiyonasını 1 altın ve 2 bronz madalyayla 46 ülke arasında 7. sırada tamamladı.
 
BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ, MİLLİ JUDOCULARI TEBRİK ETTİ
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Avrupa Judo Şampiyonası'nda  kadınlar artı 78 kiloda altın madalya kazanan Kayra Sayit ile  bronz madalya kazanan Belkıs Zehra Kaya'yı tebrik etti.

 Bakan Çağatay Kılıç'ın tebrik mesajı şöyle:
"Avrupa Judo Şampiyonası'nda  altın madalya kazanan Kayra Sayit ile bronz madalya kazanan Belkıs Zehra Kaya'yı kutluyorum. İki sporcumuz da şampiyonada elde ettikleri derecelerle bizlere büyük bir mutluluk yaşattı.  Sporcularımızın kariyerleri boyunca bu güzel başarıları tekrarlamalarını temenni ediyorum."