Rusya'nın Kazan kentinde organize edilen şampiyonaya, 46 ülkeden 394 sporcu katıldı. İlk turu maç yapmadan geçen Dilara, ikinci turda Fransız Payet'i cezayla, çeyrek finalde de ev sahibi ülkeden Kondratyeva'yı ippon ile yendi. Yarı final mücadelesinde Macar sporcu Csernoviczki'ye kaybeden milli sporcu, bronz madalya mücadelesinde ise yine Macaristan'dan Pupp'u 2-1 yenerek kürsüye çıkmayı başardı. Bu sonuçla 160 puan daha kazanacak olan Dilara Lokmanhekim, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları yolunda 31 Mayıs’ta bitecek puanlamada yerini biraz daha sağlamlaştıracak.

60 kiloda yarışan Bekir Özlü ise, sırasıyla Ermeni, Bulgar ve Azeri rakiplerini yenerek yarı finale yükseldi. Bekir, yarı finalde 60 kiloda şampiyonluğu kazanan Fransız Walide Khyar'a kaybetti. Önde götürdüğü üçüncülük maçında da son anlarda yenilen Bekir, Avrupa beşincisi oldu. Olimpiyat kotası mücadelesi içinde olan Bekir, bu sonuçla sıralamadaki yerini korudu.

Şampiyonanın ilk gününde 48 kiloda Nazlıcan Kılıç yedinci olurken, 60 kiloda Ahmet Şahin Kaba ve 66 kiloda Sinan Sandal ise dereceye giremedi.


Bakan Çağatay Kılıç, Milli Judocu Dilara Lokmanhekim'i Tebrik Etti
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Rusya'da düzenlenen Avrupa Judo Şampiyonası'nda bronz madalya kazanan Dilara Lokmanhekim için tebrik mesajı yayımladı.

Bakan Çağatay Kılıç, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi:
“46 ülkeden 394 sporcunun katılımı ile Rusya'nın Kazan kentinde yapılan Avrupa Judo Şampiyona'sında 48 kiloda bronz madalya kazanan ve 2016 Rio Olimpiyat Oyunlarına katılma yolunda önemli puanlar elde eden Dilara Lokmanhekim'i kutluyorum. Devam eden Şampiyona'da ülkemizi temsil eden sporcularımıza başarılar diliyorum”