FERHAT ARICAN’DAN TARİHİ BAŞARI

17.04.2016
17.04.2016 Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Kota Müsabakaları'nda yarışan Ferhat Arıcan, yer hareketleri, kulplu beygir, atlama, paralel bar ve barfikste toplam 86,131 puana ulaşarak 11. sırada yer aldı.
 
İlk 24 sporcu arasına giren Ferhat Arıcan, böylece 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na kota aldı ve erkekler cimnastikte Türkiye'nin olimpiyat hasretine son verdi.

Ferhat Arıcan'ın elde ettiği tarihi başarıyla Türkiye, cimnastikte 108 yıl sonra olimpiyatlarda bir erkek sporcuyla temsil edilecek.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin (TMOK) internet sitesinde yer alan bilgilere göre, olimpiyatlarda Türkiye adına yarışan ilk erkek cimnastikçi, 1908 Londra Olimpiyat Oyunları'nda bireysel kategoride mindere çıkan Aleko Mulos'tu. Mulos'un ardından 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na bireysel kadınlarda kota alan Göksu Üçtaş, olimpiyatlara katılan ilk kadın cimnastikçi olmuştu.
 
2016 Rio Olimpiyat Oyunları Kota Müsabakaları'nda, kadınlarda milli cimnastikçi Tutya Yılmaz da bireysel kota almak için mindere çıkacak.

BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ FERHAT ARICAN’I TEBRİK ETTİ
Bakan Çağatay Kılıç Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na kota alan Ferhat Arıcan için bir tebrik mesajı yayımladı.

Bakan Çağatay Kılıç’ın tebrik mesajı şöyle: 
Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Kota Müsabakaları'nda yer hareketleri, kulplu beygir, atlama, paralel bar ve barfikste toplam 86,131 puana ulaşarak Rio olimpiyatlarına katılma hakkı elde ederek cimnastikte ülkemizin olimpiyat özlemine son veren Ferhat Arıcan’ı gönülden kutluyorum. Kendisinden olimpiyatlarda da büyük beklentimiz var. Milli sporcumuzun başarılarının devamını temenni ediyorum.