Karaevli, Katar'da düzenlenen CSI5* son puan toplama yarışmasında, 1,55 metrede ikinci olarak, Türkiye'nin yer aldığı C Grubu'nu lider tamamladı. Bu sonuçla Karaevli, Dadjak Ter Puttenen isimli atıyla, 75 yarışmada 927,25 puan toplayarak, olimpiyat vizesi aldı.  

Binicilikte en son 1960 Roma Olimpiyatları'nda  temsil edilen Milli sporcularımız, o zamana kadar  bu büyük organizasyona davet edilerek katılmıştı. Engel atlama dalında ülkemizi Rio 2016'da temsil edecek olan sporcumuz  Karaevli, olimpiyatlara katılmak için ilk kez kota alarak bu başarıyı elde eden sporcumuz oldu.
 
Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, milli sporcumuz Ömer Karaevli'yi  tebrik etti
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Rio 2016 olimpiyatlarına Binicilik dalında  kota alan  milli sporcumuz Ömer Karaevli için bir  tebrik mesajı yayımladı.

Bakan Çağatay Kılıç’ın yayımladığı tebrik mesajı şöyle:
 
'' Rio 2016 olimpiyatlarına binicilik dalında  kota alan milli sporcumuz Ömer Karaevli'yi kutluyorum. 56 yıl sonra ilk kez  ülkemizi Olimpiyatlarda temsil etme hakkını elde eden sporcumuzun başarısı bizleri oldukça sevindirdi.  Rio 2016 olimpiyatlarına milli sporcumuz Ömer Karaevli'yi ve yarışacak tüm sporcularımıza başarılar diliyorum''