Judoda Gençler yaş kategorisindeki en önemli sınavlardan biri olan Avrupa Şampiyonası bugün Avusturya’nın Oberwart kentinde başladı. Bu yaş grubunda önemli başarılara imza atan Milli Takımımız, ilk günü bir gümüş ve üç bronz madalya ile kapattı.

Oberwart’ta 44 kiloda Melisa Çakmaklı altın madalya maçına çıktı ancak Hollandalı rakibi Amber Gersjes’e maçın bitimine altı saniye kala ippon ile kaybetti. Aynı sıklette Tuğba Yayla ise bronz madalya maçında Macar Szandra Tamasi’yi iki yuko ile yenerek Avrupa üçüncüsü oldu. Melisa Çakmaklı, geçen yıl henüz Ümitlerde yarışırken, Gençler Avrupa Şampiyonası’nda ikincilik elde etmişti. Melisa, şimdi Gençler’deki ilk yılında da Avrupa ikincisi oldu.

Avusturya’da 52 kiloda Damla Çalışkan da bronz madalya aldı. Geçen ay Berlin’deki Avrupa Kupası’nda üçüncü olan Damla, Oberwart’ta üçüncülük maçında Sloven Anja Stangar’ı ceza ile yendi.

Erkeklerden tek madalya

İlk gün erkeklerde de iki sporcumuz bronz madalya maçı yaptı. Bu yıl Ümitler’de Avrupa şampiyonu olan Bilal Çiloğlu, Gençler kategorisindeki ilk yurt dışı deneyiminde, madalya maçını wazari ile kazandı.

73 kiloda ise Murat Bektaş Ukraynalı Artem Khomula’ya bronz madalya maçında kaybedince, beşinci sırada kaldı. Şampiyonada yarın tek sporcumuz mindere çıkacak, 81 kiloda Muhammet Ali Çeçenoğlu madalya arayacak.

42 ülkeden 410 sporcunun yarıştığı şampiyonada ilk günü bir gümüş ve üç bronz madalya ile kapatan takımımız, 40 ülke içinde yedinci sırayı aldı.Türkiye, Geçen yıl Avrupa Şampiyonası’nda bir altın, bir gümüş ve iki bronz madalya kazanıp, kırk ülke içinde yedinci olmuştu.

SERVET TAZEGÜL TATAMİYE ÇIKIYOR

Dünya Taekwondo Grand Prix 2. Seri Müsabakaları’nın son gününde 5 Türk sporcu madalya mücadelesi verecek.  Erkekler 68 kiloda Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu milli tekvandocu Servet Tazegül ile Berkay Akyol, bayanlar 57 kiloda ise Hatice Kübra Yangın, Dürdane Altunel ve Fatma Sarıdoğan tatamiye çıkacak . Müsabaka’nın ikinci gününde ise Türk sporcular madalyaya uzanamadı.