ANKARA’DA SPOR GÜVENLİĞİ TOPLANTISI

29.08.2018
29.08.2018 Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Ankara’da spor güvenliği toplantısı gerçekleştirildi. 

İçişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor Toto Teşkilat Başkan Vekili Bünyamin Bozgeyik, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, İller İdaresi Genel Müdürü İlker Gündüzöz, genel müdür yardımcıları, daire başkanları ile hukuk müşavirleri de katıldı. 

Valiler, il emniyet müdürleri, il jandarma komutanları, gençlik hizmetleri ve spor il müdürleri de video konferans sistemiyle gerçekleşen toplantıyı illerinden takip etti.

Toplantıda, 6222 Sayılı Kanun'un ihdası sonrasında, sporda şiddetin önlenmesi, kanun hükmünce il/ilçe spor güvenlik kurulları tarafından görevlendirilecek özel güvenlik personelinin üçte birini geçmeyecek sayıda genel kolluk görevlisi görevlendirilmesi, özel güvenliklere spor güvenliği eğitimlerinin verilmeye devam edilmesi, taraftar gruplarıyla temas halinde olunması, kulüplerden müsabakalar öncesi yapıcı mesajlar vermeleri istenmesi, ulusal ve yerel medyanın desteğinin alınması, valilik ve kaymakamlık ile özellikle belediyelerle iş birliği halinde olunması konuları ele alındı.

Toplantıda ayrıca, müsabaka öncesi, esnası, sonrası ve güzergâhları da kapsayacak şekilde üst düzey emniyet tedbirlerinin alınması, il ve ilçelerde mülki amirlerin başkanlığında yapılan asayiş¸ toplantılarında "spor güvenliği" başlığı adı altında özel gündem oluşturulması, emniyet personeline "suç¸ araştırma eğitimi" verilerek konularında uzmanlaşmaları, spor güvenliği konusunda medya ve toplumsal algı ayağını yönetmeye ilişkin tedbirlerin alınması, bu konuda kamu spotları, afis¸, broşür çalışmaları ve birimlerin kullanımına dönük rehber kitapların hazırlanması ve sosyal medyada şiddeti tahrik eden hesapların takibi konuları masaya yatırıldı.

Öte yandan, 2018-2019 sezonunda da alınan mevcut tedbirlerin devam edeceği, bunlara ek bazı önlemlerin de so¨zkonusu olacağı bildirildi.