Türkiye'nin ev sahipliğine aday olduğu 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) için belirlenen logo ve slogan tanıtıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Türkiye'nin 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığından büyük bir heyecan duyduğunu belirterek, “Güzel ülkemize, büyüyen Türkiye'ye böyle bir organizasyon çok yakışır" dedi.

Türkiye'nin ev sahipliğine aday olduğu 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) için logo ve slogan tanıtım toplantısı, Riva'daki TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleştirildi. 

EURO 2024'ün ev sahipliği adaylığı için belirlenen logonun tanıtıldığı toplantıda, Türkiye'nin sloganı ise 'Birlikte paylaşalım' olarak açıklandı.

“Türkiye'ye böyle bir organizasyon çok yakışır”

EURO 2024 adaylığı logo ve slogan tanıtımında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, yapılan tesisler ve statlarla 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı düzenlemeye hazır olduklarını belirtti.

Türkiye Futbol Federasyonu’na adaylık sürecinde her türlü desteği verdiklerini anlatan Bakan Osman Aşkın Bak, şöyle konuştu:

"Heyecanlıyız, mutluyuz. Ülke olarak heyecanımızı paylaşmayı, yaşamayı severiz. Yaptığımız statlar, tesisler bizleri gururlandırıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız sporun içinden gelen birisi. Futbolun her kademesinde bulunmuş bir lider. O da bunu çok istiyor. Bu noktadaki desteği tam. Sayın Başbakanımız da aynı şekilde bu adaylığı yürekten destekliyor. Hükümet olarak biz her şeyimizle bunun arkasındayız. Güzel ülkemize, büyüyen Türkiye'ye böyle bir organizasyon çok yakışır."

"Birlikte paylaşalım" sloganına vurgu yapan Bakan Osman Aşkın Bak, "Bizlerin geleneklerinde, genlerinde paylaşmak var. Paylaşmayı severiz. Misafirperverliği severiz. 2023, Cumhuriyetimizin 100. yılı. Coşkuyla kutlayacağız ardında da Avrupa Şampiyonası için hedefimizi başaracağız" ifadelerini kullandı.

"Milletimizin heyecanını göstereceğiz"

Bakan Osman Aşkın Bak, Türk milletinin heyecanını, EURO 2024'te tüm dünyaya göstermek istediklerini dile getirdi.

Stat projelerinin 30'un üzerinde olduğunu hatırlatan Bakan Osman Aşkın Bak, "Bu statlardan 13'ü tamamlandı, 6'sını da bu sene sporseverlerin hizmetine sunacağız. Yeni projeler devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız tesis seferberliği başlattı. Hükümet olarak Türk futbolunun marka değerini biliyoruz. Artmasını da istiyoruz. TFF'nin 27 Nisan'a kadar hazırlaması gereken dosya için her türlü desteği veriyoruz. Valilerimizle de toplantılar yapıldı. Hem İçişleri Bakanlığı hem de Gençlik ve Spor Bakanlığımız adım adım hazırlıklara eşlik ediyor." açıklamasında bulundu.
Türkiye'nin bir turizm cenneti olduğunu anlatan Bakan Osman Aşkın Bak, sözlerini şöyle tamamladı:

"İnsanları ağırlayacak yatak kapasitemiz var. Her şey için hazırız. Pek çok büyük organizasyon yaptık diğer branşlarda da. Bize çok yakışır, çok da istiyoruz. Heyecanımız var. Milletimizin heyecanını Avrupa Şampiyonası'nda tüm dünyaya göstereceğiz. En az Fransa, İngiltere ve Almanya kadar güvenli bir ülkeyiz. Sıcak, heyecanlı insanlarız ve hazırız. Yürekten inanıyorum, 2024'ü biz alacağız. Böylesine devasa bir organizasyonu yapacak kapasitemiz olduğunu herkesin kabul etmesi lazım. Futbolda da ekonomide de bölgemizde de büyüyoruz. Sağlam adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Bu ülkeye böyle büyük bir organizasyon yakışır. Biz heyecanımızla kazanacağız. Güzel Türkiyemize bu yakışır. Birlikteyiz ve birlikte güçlüyüz."

Demirören: “Hedefimiz, Avrupa Futbol Şampiyonaları tarihinde unutulmaz bir anı bırakmak”

TFF Başkanı Yıldırım Demirören ise, adaylık sürecinde en önemli kozlarından birinin genç, modern ve enerjik statlar olduğuna vurgu yaparak, "Futbol altyapı yatırımında dünyaya örnek ülkeyiz. O kadar görkemli statlar yaptık ki; UEFA 2019 Süper Kupa'yı bize verdi, 2020 Şampiyonlar Ligi finaline adayız. Güçlüyüz, o finali de alacağız" ifadelerini kullandı.  

Aday şehirler hakkında ise Demirören, "İstanbul başta olmak üzere, Ankara'dan Eskişehir'e, İzmit'ten Bursa'ya, Konya'dan Antalya'ya, Trabzon'dan Gaziantep'e Türkiye'yi kapsayan 9 şehir ve 10 stadımızla mükemmel bir ev sahipliği için şimdiden hazırız. Aday şehirlerimizin hepsi, aynı zamanda birer turizm cenneti" değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye'nin köklü tarihi ile tüm Avrupa'yı ağırlamaktan onur duyacağını aktaran Demirören, "Türkiye, her geçen gün daha da büyüyen güçlü ekonomisiyle, UEFA'nın ulaşım, konaklama, güvenlik, altyapı beklentilerini en iyi şekilde karşılayacaktır. Türkiye Futbol Federasyonu, vizyonu ve gücüyle futbol coşkusunu Avrupa sınırlarının ötesine taşıyacak kapasitededir. Türk ve Avrupalı gençlere futbolu daha çok sevdirmek, EURO 2024'teki en önemli misyonumuzdur.  Hedefimiz, Avrupa Futbol Şampiyonaları tarihinde unutulmaz bir anı bırakmak." şeklinde görüş belirtti. 

9 kent 10 stadyum

Türkiye'nin ev sahipliğine aday olduğu 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri adaylık dosyasında yer alacak şehir ve stadyumlar şöyle:

İstanbul (Atatürk Olimpiyat Stadyumu ve Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu), Bursa (Büyükşehir Belediye Stadyumu), Antalya (Antalya Stadyumu), Eskişehir (Eskişehir Yeni Stadyum), Gaziantep (Gaziantep Stadyumu), Konya (Büyükşehir Belediye Stadyumu), Trabzon (Şenol Güneş Spor Kompleksi), Kocaeli (Yeni Stadyum), Ankara (Yeni Stadyum)