Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, sporun içinden gelen bir insan olduğunu, takım antrenörlüğü ve kulüp yöneticiliği yaptıktan sonra hakem camiası içinde bulunduğunu belirterek, "2017-2018 futbol sezonunun ilk yarısı gerçekten çekişmeli, tartışmalı geçti. Kalan yarısı da çok daha çetin geçecek. Burada hakemlerimize çok büyük iş düşüyor. Hakemlerimize çok güveniyoruz" dedi. 

Bakan Osman Aşkın Bak, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Antalya'da bir otelde düzenlenen Merkez Hakem Kurulu (MHK) Kış Semineri'ne katıldı. Bakan Bak, seminerde, MHK Danışmanı ve FIFA Video Yardımcı Hakem (VAR) Danışmanı Roberto Rosetti'nin, İtalya'da uygulanmaya başlanan VAR sistemiyle ilgili sunumunu izledi.

Sunumun ardından konuşan Bakan Osman Aşkın Bak, Sporun içinden gelen bir insan olduğunu, takım antrenörlüğü ve kulüp yöneticiliği yaptıktan sonra hakem camiası içinde bulunduğunu anlattı. Bakan Osman Aşkın Bak, şöyle konuştu:

“Küçük yaştan bu yana sporun içindeyim. Yöneticilik, hakemlik olarak içerisinde bulundum”

 “Küçük yaştan bu yana sporun içindeyim. Yöneticilik, hakemlik olarak içerisinde bulundum. Maç yönetirken, çocuklarla maç içerisinde konuşurken çok keyif alırdım. İngiltere'ye eğitim almaya gittiğimde Nottingham Üniversitesi'ne master için gittiğimde Nottingham Forrest, o dönem başarılıydı. Brian Clough ve Nigel Clough geleneği vardı. Hakem derneği vardı, oraya giderek 'Ben Türkiye'den geliyorum, hakemlik yapmak istiyorum' dedim, bana ev sahipliği yaptılar. Orada hafta sonları maç yönettim. 1994 yılında döndüğümde kulüp yöneticiliğine geçiş yaptım. Sabri Çelik var aramızda, ben onun yardımcılığını yapmıştım. Öğrencim de var, İstanbul Üniversitesi'ndeyken Bahattin Duran o dönem talebemdi. O zaman Üsküdar'da oturuyordu, hakemlik kursuna gitmesini tavsiye etmiştim. Kendisini başarıyla görmekten keyif alıyorum. Cüneyt Çakır'ı da o dönemlerden tanırım. Abilerimiz de var, Yusuf Namoğlu gibi. Hakem ailesinin içerisindeyiz. Bu yüzden sizlerin bu toplantısına katılmak benim için onur verici.”

Bir maçı yönetmenin çok önemli olduğunu belirten Bakan Osman Aşkın Bak, hakemlik yaptığı dönemde takımların analizlerini incelediğini ve maça bu şekilde çıktığını anlattı. 

Bakan Osman Aşkın Bak, “Baskı ve stresle mücadele etmek çok önemli. Seyirci olsun futbolcular olsun, karakter analizi yapmanız gerekiyor. Ben de amatör kümede maç yönetirken seyirci nasıl, hangi oyuncu dirsek atar, hangisi kendini yere atar bunları izlemek lazım. Hakemler, sahanın hakimidir. Hakem çıkar, 'Buranın hakimi benim.' derse inanıyorum ki çok daha başarılı olacaktır” ifadelerini kullandı. 

Türk hakemleriyle gurur duyduklarını kaydeden Bakan Osman Aşkın Bak, hakemlerin daha üst noktalarda olacağına inandığını vurguladı.

"Futbolun doğasında hata var"

Ligin ikinci yarısının çok çekişmeli geçeceğine inandığını kaydeden Bakan Osman Aşkın Bak, "2017-2018 futbol sezonunun ilk yarısı gerçekten çekişmeli, tartışmalı geçti. Kalan yarısı da çok daha çetin geçecek. Şu andaki rekabet inanılmaz. Dolayısıyla burada hakemlerimize çok büyük iş düşüyor. Hakemlerimize çok güveniyoruz. Futbolun hatalar oyunu olduğunu ve hakemin de hata yapabileceğini, ama kasıt dışı hataların olabileceğini biliyoruz. Futbolcu da hata yapıyor, herkes hata yapıyor. Dolayısıyla şimdi VAR sistemi anlatıldı. Seçilen görüntülere baktığımız zaman mükemmel gibi gözüküyor ama futbolun doğasında hata var. Bunu hiçbir zaman unutmamak lazım. Tabii hakemler için bu eğitimler çok önemli. Hakemlerin kendisini geliştirmesi çok önemli" şeklinde konuştu.

2018 Dünya Kupası'nda Cüneyt Çakır ve ekibinin görev alacağına inandığını dile getiren Bakan Osman Aşkın Bak, "Böyle bir camianın içinde ve birlikte yetişmiş olmaktan, bu noktada sizler hakem olarak biz de hem siyasetçi hem de Gençlik ve Spor Bakanı olarak hizmet yapmaktan dolayı büyük gurur duyuyoruz. Futbol Federasyonu'muzun 2018-2019 sezonunda VAR'ı uygulamaya yönelik aldığı karara saygı duyuyoruz. Başarılar diliyoruz. İnşallah takımlarımız bu sistemde az sorunlarla başarılı bir dönem geçirir" ifadelerini kullandı.

33 hakeme FIFA kokartı

MHK Kış Semineri'nde, 33 hakeme 2018 yılında taşıyacakları FIFA kokartları törenle takıldı.

FIFA hakemlerine Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, FIFA yardımcı hakemlerine TFF Başkanı Yıldırım Demirören, kadın FIFA hakemlerine Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Dursun Özbek, diğer hakemlere ise protokol üyeleri kokartlarını taktı.