BAKAN OSMAN AŞKIN BAK: "EURO 2024 TÜRKİYE'YE YAKIŞIR"

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Türkiye'nin EURO 2024'e ev sahibi olması durumunda, bölgesindeki rol model ülke sıfatıyla ve Avrupa futboluna kattığı değerle şampiyona tarihine büyük bir farklılık katacağını vurguladı.

30 KASIM 2017
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Türkiye'ye 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı düzenlemenin yakışacağını belirtirken, “Türkiye, EURO 2024'e ev sahibi olması durumunda, bölgesindeki rol model ülke sıfatıyla ve Avrupa futboluna kattığı değerle şampiyona tarihine büyük bir farklılık katacak" dedi.

Bakan Osman Aşkın Bak, Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) Riva'daki tesislerinde düzenlenen UEFA 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Adaylığı Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Toplantıda, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve federasyon yetkilileri ile adaylık dosyasında yer alan dokuz şehrin vali, büyükşehir belediye başkanı ve temsilcileri de yer aldı.
 
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, toplantıda yaptığı konuşmada, EURO 2024 için belirlenen statların çoğunun tamamlandığına vurgu yaparak, şunları kaydetti:
 
"Son birkaç yılda yaklaşık 4 milyar liralık yatırımla gerçekleştirdiğimiz 31 stat projesiyle futbolda Avrupa tarihinde görülmemiş bir tesisleşme başarısına imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu organizasyonu alırsak ülkemize ve şehirlerimize ciddi katkı sağlamış olacağız. Değerli valilerimiz ve belediye başkanlarımızla birlikte yoğun şekilde çalışacağız. Bu milli bir görev. Sayın Cumhurbaşkanımızın spordan gelmesi bizim için avantaj. İnanıyorum ki Türkiye, EURO 2024'e ev sahibi olması durumunda, bölgesindeki rol model ülke sıfatıyla ve Avrupa futboluna kattığı değerle şampiyona tarihine büyük bir farklılık katacak. EURO 2024 Türkiye'ye yakışır" ifadelerini kullandı.
 
TFF Başkanı Yıldırım Demirören de verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek, EURO 2024 ev sahipliğini alacaklarına inandığını aktardı.
 
Türkiye Futbol Federasyonu, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık dosyasını 27 Nisan 2018'de UEFA'ya teslim edecek. UEFA Yönetim Kurulu ise EURO 2024'e ev sahipliği yapacak ülkeyi Eylül 2018'de yapacağı toplantıda açıklayacak.
 
Toplantıda ayrıca aday şehirler İstanbul, Eskişehir, Bursa, Gaziantep, Kocaeli, Konya, Trabzon, Ankara ve Antalya'nın vali ve büyükşehir belediye başkanları ile temsilcileri, TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş tarafından yapılan bir sunumla EURO 2024 adaylığı konusunda bilgilendirildi.