Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yüzyıllar boyu bilgiyi üreten bir millet olarak şimdi bu ruhu yeniden diriltmek gerektiğine işaret ederek, “O ruh tekrar can bulduğu vakit, dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına onlarca üniversitemizin dâhil olmaması için hiçbir sebep yoktur. Bütün gayretimizle bilim yarışında üniversitelerimizi dünyanın zirvesine taşıyacağız” diye konuştu.

Bakan Mehmet Kasapoğlu, Aydın Üniversitesi 2018-2019 akademik yılı açılışına katıldı. Törende bir konuşma yapan Bakan Kasapoğlu, eğitimin insan hayatında ne kadar büyük bir öneme sahip olduğuna işaret ederek, “Dünyanın gelişme yönüne ayak uyduramayanlar bayrak yarışında geride kalmaya mahkum oluyor” dedi.

Bakan Kasapoğlu, bilim, kültür, sanat ve sporla zenginleşen gençlerin geleceği inşa edeceklerine inandığını vurgularken, “Dünyanın barış ve adalete kavuşması için gençlerimizin en büyük imkânımız olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü bizim gençlerimiz bir arada yaşama ve birbirinin hukukunu koruma hususunda çok önemli bir tarihi birikime sahip. Bu tarihi birikimin güncel gelişmelerle yeni baştan değerlendirilmesi ve dünyanın yaşadığı değişimi iyi takip etmek gerekiyor. Gençlerimizin iyi bir eğitim almaları ve yüksek iletişim becerileri geliştirmeleri işte bu sebeple çok önemlidir. Dünya ile rekabet edebilmek ve hak ettiğimiz yerde olmak için üreteceğiz sevgili gençler… Araştıracağız, okuyacağız, yazacağız, sesimizi soluğumuzu başka diyarlara da duyuracağız. Hayaller kuracağız ama onları gerçeğe dönüştürmek için de çok çaba göstereceğiz.”

“Bütün imkanlarımızla gençlerin yanındayız”

Gençlik ve Spor Bakanı olarak kendisinin ve bakanlığının bütün imkanlarıyla gençlerin emrinde ve hizmetinde olduklarını dile getiren Bakan Kasapoğlu, bakanlık olarak özellikle üniversite eğitimi düzeyinde, eğitimin ikincil hedeflerinin gerçekleşmesinde etkili olan bir yığın çalışma yürüttüklerini söyledi. Yurtlar, üniversite öğrencilerine verilen kredi ve burslar, gençlik merkezleri ve gençlik kampları ile Türkiye’yi baştanbaşa saran spor tesisleri ve akademiye olan desteklerinin bu çalışmaların en güçlü örnekleri olduğunu belirten Kasapoğlu, “Elbette işimiz bununla bitmiş değil, daha yapacak çok işimiz var” dedi. Modern toplumlarda üniversitelerin üç önemli işlevi gerçekleştirdiğini dile getiren Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üniversiteler, bireyleri sadece mesleki yeterlilikle değil, meslek-dışı olarak da belli bir donanıma kavuşturacak sosyal ve eğitimsel donanımı sunmayı vaat eder. Üniversiteler kültürel birikimin ve mirasın aktarılmasını, yorumlanmasını ve değerlendirilmesini garanti ederler. Üniversiteler öğrencilerin sosyal ve siyasi bilinç kazanmasına katkıda bulunacak faaliyetleri ve ortamları hazırlamakla yükümlüdürler. Bizim bakanlık olarak üniversite sürecine katkımız, elbette üniversitelerin bu işlevlerine altyapı ve kurumsal destek sunmaktan ibaret değildir. Bakanlığımız, üniversite öğrencilerinin bu işlevlere uyumu adına ihtiyaç duydukları sosyal, kültürel ve fiziksel desteklerin tümünü karşılamak üzere büyük bir kaynak ayırmaktadır. Bunun temel amacı hem gençlerimizin hem ülkemizin yarınlarını çok daha aydınlık ve başarılı kılmaktır. Bilgi ve bilimin üretildiği üniversitelerimizin dünyanın en iyi okulları olarak anılması için hepimiz el birliğiyle çalışacağız.”

“Bütün gayretimizle bilim yarışında üniversitelerimizi dünyanın zirvesine taşıyacağız”

Bakan Kasapoğlu, bizzat temsilcisi olduğumuz geleneğin temsilcilerinin yüzyıllar boyu bilgiyi üreten taraf olduğunu, bu tecrübeye ve birikime fazlasıyla sahip bir millet olarak şimdi bu ruhu yeniden diriltmek gerektiğine işaret ederek, şöyle dedi:

“O ruh tekrar can bulduğu vakit, dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına onlarca üniversitemizin dâhil olmaması için hiçbir sebep yoktur. İzninizle, sizler adına burada bir söz verelim: Evet, bütün gayretimizle bilim yarışında üniversitelerimizi dünyanın zirvesine taşıyacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, son 16 senede Türkiye’de en büyük kaynak daima eğitime ve üniversiteye ayrılmıştır. Türkiye’nin kaderi değişmiştir. Ülkemizin bütün hocaları, üniversite öğrencileri bu imkânları en iyi şekilde değerlendirmelidir.”

Konuşmasında gençlere, “Sizler sayesinde; inanıyorum ki Türkiye geleceğin en güçlü ülkelerinden biri olacak, milletimizin yüzü ağaracak, göğsü kabaracaktır” diye seslenen Bakan Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“Biliniz ki; sizler bilgiyle donandıkça, yüreklerinizi büyüttükçe bu milletin umudu da büyüyecek. Bu ülkenin ve bütün insanlığın bizlerden çok şeyler beklediğini, bize umut bağladığını bilerek çalışacağız. Bahanelerin ardına gizlenmeden, mazeretler üretmeden azimle çalışacağız. Biliyoruz ki çağımızın en büyük ihtiyaçlarından biri olan teknolojiyi inkâr ederek hayatımızı sürdürmemiz mümkün değil… Fakat teknolojinin sunduğu imkânlardan faydalanırken, bu fırsatı aleyhimize çevirip onun esiri olmak da bizi büyük kayıplara uğratabilir. Teknolojiye ya da herhangi bir şeye ‘bağımlı’ olmanın kişiyi çevresinden, sosyal hayatından koparabileceği gerçeğini unutmayalım. Bugünkü kuşakların böyle bir sorunu var. Teknolojiyi nasıl yorumladığınız, onu hayatınızda nasıl konumlandırdığınız meselesi, hem kendi geleceğiniz hem de ülkemizin geleceği için çok temel bir meseledir. Kendiniz için tertemiz bir gelecek inşa etmek dururken, heyecan ve enerjinizi israf etmenizi ve sizlere zarar verecek herhangi bir şeyin bağımlısı olmanızı bizler elbette kabul edemeyiz. Biz size; sizin heyecanınıza, zekânıza ve yeteneğinize güveniyoruz.”

Bakan Kasapoğlu, gençlerin potansiyelini en olumlu şekilde kullanabilecekleri alanlar oluşturmayı en büyük sorumluluklarından biri olarak gördüklerini, gençlik merkezleri, kamplar, spor tesisleri ve proje merkezlerinin bunun için varolduğunu kaydederek, “İçinizdeki gücü ve yeteneği keşfedip, onu bir mücevher gibi parlatmanız için size uzanan ilk el biz olacağız” şeklinde konuştu.

Nobel ödüllü Aziz Sancar örneği

Gençlerin sadece bu milletin değil, bütün insanlığın gelecek umudu olduğunu, gençlerin insanlığın önünde yeni ufuklar açacağını ve Türkiye’yi gençlerin çok daha büyük hedeflere taşıyacağını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, şöyle dedi:

“Çok çalışın, kendinize güvenin, potansiyelinize inanın. Mardin'in Savur ilçesinde, 8 çocuklu bir ailenin 7. evladı olarak doğan Aziz, inandığı için bugün bütün dünyanın tanıdığı Aziz Sancar oldu ve Nobel Ödülü’nün sahibi oldu. Ben de inanıyorum ki, bu ülkenin genç nesilleri içinde yazılmayı bekleyen daha nice başarı hikâyesi var. İnşallah imkânlarımızı seferber ederek bu büyük potansiyeli harekete geçirecek ve umut ettiğimiz güzel geleceği hep birlikte inşa edeceğiz. Bunu siz sevgili gençlerimizle, sizlere emek veren akademisyenlerimiz, değerli hocalarımızla el ele vererek gerçekleştireceğiz. Bunun için birbirimize daha çok tutunacak, birbirimizi daha çok sevecek ve bir olmaktan, birlik olmaktan asla taviz vermeyeceğiz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, gençlerimiz arasındaki sarsılmaz kardeşliği zedelemeye cüret eden karşısında bizi bulacak. Terörün üstesinden bilimle, teknolojiyle, sanatla, sporla geleceğiz. Gençler, bu ülkenin bütün imkânları sizlerin hizmetinizde…”

Gençlere, “Üretin, çalışın, spor yapın ve bütün bunları yaparken gönül dünyanızı zenginleştirecek faaliyetleri de ihmal etmeyin” tavsiyesinde bulunan Bakan Kasapoğlu, “Ülkemiz için, milletimiz için inisiyatif alın, kendinize toplumsal roller edinin. Eminim pek çoğunuz sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak çalışıyor ve toplumsal sorumluluk alıyorsunuz. Bunu yapıyorsanız, lütfen devam edin… Yapmıyorsanız, yapmanızı tavsiye ederim. ‘Gönüller yapmağa geldim’ diyen Yunus’un bu muhteşem sözü diliyorum her birinizin gönlünde yankılansın” diye konuştu.

“Bizler daima yanınızdayız, bu yolda sizlerle beraberiz” diyen Bakan Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kapılarının gençlere sonuna kadar açık olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’yi yeniden muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak borcu hem bizim hem sizin, hepimizindir. Bunu birlikte başaracağız” dedi.