İÇİMİZDEKİ KAHRAMANLAR O GECEYİ NİZİP VE KİLİS'TE ANLATTI

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar” projesi son olarak Gaziantep Nizip ve Kilis’teydi.

12 NİSAN 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen "İçimizdeki Kahramanlar" projesi kapsamında  15 Temmuz gecesi Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbeci askerlerine karşı kahramanlık örneği sergileyen isimler Gaziantep Nizip'te  ve Kilis’te o hain gecede yaşadıklarını paylaştılar.

Nizip ve Kilis’te birer gün arayla gerçekleşen programlara İsmet Doğan, Erdoğan Demir ve Hasan Genç katılırken programların moderatörlüğünü İsmail Hakkı yaptı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programlarda, Veysel Çelikdemir'in "15 Temmuz" temalı kum sanatı gösterisi izleyicilerden büyük alkış aldı. 

“Darbecilerin köprüde vatandaşlara yaptıklarını görünce dehşete düştüm”

Darbe girişimi gecesinde çatışma anlarını telefonuyla çeken Erdoğan Demir, "Cumhurbaşkanımızın sokağa çıkın çağrısıyla Boğaziçi Köprüsü'ne gittim. Orada darbecilerin vatandaşları nasıl katlettiklerini gördüm. Bu görüntüleri telefonumla da çektim. 15 Temmuz gecesinden 16 Temmuz sabahına kadar onlarca insan şehit olmasına rağmen hiç bir vatandaşın geri çekilmediğini aksine köprüde kalabalığın giderek arttığını gördüm. Bu millet ülkesine, demokrasisine ve bayrağına sahip çıktı" şeklinde konuştu.    

“Bizim başka vatanımız yok diyerek o gece sokağa çıktık”

İstanbul Saraçhane´de darbecilerin açtıkları ateş sonucu iki bacağından vurularak yaralanan milli karateci İsmet Doğan da o gece yaşadıklarını anlattı. Doğan, "O gece bizim başka vatanımız yok diyerek dışarı çıktığımızda bazı insanların fırınlar ve banka ATM´leri önünde kuyruklar oluşturduğunu gördük. Sonuç olarak insanlar inandığı değerler üzerine yaşar ve ölürler. Bizler vatanımız için  darbecilerin karşısında durduk. Şehit olmayı çok isterdim ama Allah bana gazi olmayı nasip etti " diye konuştu. 

“Kendi askerlerimiz sandığımız kişiler tarafından vurulmak canımızı acıttı"

O gecenin kahramanlarından biri olan Hasan Genç ise 15 Temmuz gecesi darbe yapıldığını duyar duymaz Boğaziçi Köprüsü’ne gittiğini söylerek şöyle konuştu: “Köprüdeyken ilk vurulanlardan biri ben oldum. Omzumdan ve bacağımdan yaralandım; o şekilde 45 dakika yerde yatmışım. Benim o gece kendi askerlerimiz sandığım kişiler tarafından vurulmam canımı acıttı." 

Programların sonunda 15 Temmuz şehitlerinin yakınlarına ve Demokrasi Kahramanlarına Türk Bayrağı takdim edilirken vatandaşlar da kahramanlarla hatıra fotoğrafı çektirdiler.