BAKAN KASAPOĞLU; “ÜRETEN, DÜŞÜNEN VE SORGULAYAN BİR GENÇLİK İSTİYORUZ”

21.06.2019
21.06.2019

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, üreten, düşünen ve sorgulayan bir gençlik istediklerini belirterek, “Girişimcilik ruhunun gençlerimizde var olması en büyük temennilerimizden. Projesi olan gençlerimizi geleceğe hazırlama gayretlerimiz var. İnovasyonla ilgili devam eden proje desteklerimizi bu yıl artırarak sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Üniversitesi 3. Dünya Teknoloji, İnovasyon ve Girişimcilik Konferansı’na katıldı.

İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve ana teması "Endüstri 4.0 Odaklı İnovasyon, Teknoloji, Girişimcilik ve Üretim" olarak belirlenen konferansta konuşan Bakan Kasapoğlu, “Sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu heyecanı ifade etmek istiyorum. Ülkemizin ve dünyanın geleceği adına çok temel kavramlar olan bu konuların tartışılmasını geliştirilmesini ve geleceğe matuf bir şekilde çalışmaların devam etmesini çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Tüm emeği geçenleri kutluyor tebrik ediyorum.” dedi.

“Son 17 yılda her alanda ciddi devrimler gerçekleştirildi”

Bakan Kasapoğlu, hükümet olarak endüstri, 4.0 odaklı inovasyon, teknoloji, girişimcilik ve üretime çok önem verdiklerini ifade ederek, “Cumhurbaşkanımızın önderliğinde son 17 yılda her alanda sanayiden ulaştırmaya, teknolojiden spora, sağlığa pek çok alanda ciddi devrimler gerçekleştirildi. Üniversitelerimizin hem nicelik hem nitelik açısından gerçekleştirdiği dönüşüm bu manada çok anlamlı ve önemli. Gerek devletimiz gerekse de kuruluşlarımız ve diğer partnerlerimiz burada çok güzel birlikteliği ortaya koyuyor. Ben bu manada başta İstanbul Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere bu anlamlı tabloda emeği olan özel kuruluşlarımızı, kamu kurumlarımızı tebrik ediyorum. Özlenen ve olması gereken işbirliğini burada görüyoruz. Gerek yerel yönetimlerin gerekse üniversitelerin sanayi sektörünün ve şirketlerin bir araya gelerek bu tür çalışmaları yapması bir hassasiyeti heyecanı ortaya koyması açısından ve ülkemizin uzun yürüyüşündeki yol arkadaşlığının birliğin beraberliğin göstergesi olması açısından çok stratejik bir yaklaşım.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sadece gençlerin değil, genç olacakları ve yolu gençlikten geçmiş olan herkesi kucakladığını belirterek, “Bu anlamda hem gençlerimizin ihtiyaçlarını hem de gençlerimizin tecrübe ile olan köprüsünü kurma noktasında özellikle akademik camiamız ile olan birlikteliği önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İnovasyonla ilgili devam eden proje desteklerimizi bu yıl artırarak sürdüreceğiz”

Türkiye olarak Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkesi olduklarına dikkat çeken Bakan Kasapoğlu, “Bunun yanında dünyanın en genç nüfuslarından birine sahibiz. Gençlerimizle olan çalışmalarımız gençlerimize verdiğimiz değer, gerçekleşen yatırımlarla gerçekten çok farklı bir boyuta geldi. Bunu daha da yukarıya taşımanın gayreti içerisindeyiz. Bakanlık olarak gençliğimizin gerek inovasyon gerek teknoloji gerekse girişimcilik noktasındaki kalitesini donanımını artırma noktasında çok önemli çabalarımız var bunlardan bir tanesi proje desteklerimiz. Gerek teknoloji gerekse girişimcilik gerekse inovasyonla ilgili devam eden proje desteklerimizi bu yıl artırarak sürdüreceğiz. Bu bağlamda sizleri akademik camiamızı değerli hocalarımızı bu tür çalışmalarımızdan istifade etmeye ve katkı sunmaya davet ediyorum.” dedi.

“Üreten düşünen ve sorgulayan bir gençlik istiyoruz”

“Bakanlığımızın kapısı sizlere her zaman açık. Kaynaklarımız da bu anlamda sizler için her zaman var ve var olmaya da devam edecek” diyen Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Biz açıkçası üreten, düşünen ve sorgulayan bir gençlik istiyoruz. Bu manada da girişimcilik ruhunun gençlerimizde var olması en büyük arzularımızdan, temennilerimizden. Bu anlamda projesi olan ve proje yönetmeye yönelik bir şekilde gençlerimizi yetiştirme, bu şuurla onları geleceğe hazırlama gayretlerimiz var. Ülkemizdeki 300’den fazla gençlik merkezlerimizle, gençlik kamplarımızla ve 700 bini aşkın öğrenciyi misafir ettiğimiz yurtlarımızda 5 milyon gence dokunan bir bakanlığız. Bu manada gençlerimizi bu temel 3 kavrama yönelik hem eğitme hem geliştirme çerçevesinde sizlerin de destekleriyle inşallah çok yakın bir gelecekte çok farklı ve anlamlı noktalara geleceğimize inanıyorum.”