GENÇLİK MERKEZLERİNDEN BEZ TORBA SEFERBERLİĞİ

29.01.2019
29.01.2019 Gençlik ve Spor Bakanlığı, çevre bilincini artırmak, geri dönüşüme destek vermek ve naylon poşet kullanımının azaltılmasına katkıda bulunmak için kolları sıvadı.

Bakan Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun talimatıyla, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından "Doğayı Sev, Doğayı Koru" sloganıyla başlatılan kampanyada, gençler kendi diktikleri 5 bin adet bez torbayı semt pazarlarını gezerek vatandaşlara dağıttı. İlk olarak Ankara Batıkent'te bulunan Gençlik Merkezi'nde başlatılan kampanyada gençlik liderleri ve gönüllü gençler yer aldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde yer alan 81 ildeki Gençlik Merkezleri'nde de yürütülecek kampanyaya vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

"Sağlıklı Bir Yaşam İçin Temiz Çevre Şart"

Kampanyada gönüllü gençlerle bir araya gelerek bez torbalarının dikiminde görev alan gençlik lideri Leyla Poyraz, gelecek nesillere temiz bir çevre bırakma anlayışıyla hareket ettiklerini ifade ederek, "Gençlik ve Spor Bakanlığı çatısı altında böyle projelerin içinde yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum. Hem ekonomimize, hem doğamıza, hem de sağlığımıza katkı sağlamak için bu projeye destek vermek ve çevremizde yaşayan tüm vatandaşlarımızı da bu konuda duyarlı olmaları için bilinçlendirmek en temel görevimiz. Çevreye farklı alanlarda verdiğimiz diğer zararları da düşünürsek bu uygulamanın çok anlamlı olduğunu söyleyebilirim. Yaşamımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için temiz bir çevreye ihtiyacımız var.  Gençlik Merkezleri olarak da  'Geri Dönüşüm', 'Sıfır Atık Projesi' gibi birçok çevreci projemiz de bulunuyor" şeklinde konuştu.

Semt pazarlarını gezerek vatandaşlara bez torba dağıtımını yapan gönüllü gençler ise bu tür sosyal sorumluluk ve farkındalık projelerinin içerisinde yer almaktan duydukları mutluluğu dile getirdiler.