TOPRAKTAN SOFRAYA ÜRETEN GENÇLİK

Zonguldak Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğümüzce toprakla tanışmamış, tarla üretimini bilmeyen ve sanal ortamda çiftlik oyunları oynayan gençlerin gerçek üretimi

19 TEMMUZ 2018
Zonguldak Gençlik Merkezi Müdürlüğümüzce toprakla tanışmamış, tarla üretimini bilmeyen ve sanal ortamda çiftlik oyunları oynayan gençlerin gerçek üretimi öğrenmeleri amacıyla 'Topraktan sofraya üreten gençlik' projesini tamamladık.

Proje kapsamında, geçen yılın Ekim ayında Beycuma beldesindeki 2,5 dönümlük arsaya buğday ekimini belde sakinlerinin desteğiyle tarlaya buğday tohumları eken gönüllü gençlerimiz, hasat zamanına kadar da tarlanın bakımını yaptı. 14- 29 yaşlarındaki 50 gencin dahil olduğu projede hasat zamanı ile birlikte büyüyen başaklar toplandı ve hasadı gerçekleştirildi.

Gençler, çuvallara doldurdukları buğdayları, un haline getirmek için değirmene götürdü. Değirmende buğdayların nasıl un haline dönüştürüldüğünü izleyen gençler, daha sonra unlarla köy evinin önündeki taş fırında ekmek yapmayı öğrendi. Köylülerle birlikte yapılan ekmekler, beldede ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıldı.