Kültür ve Sanat Yarışmaları Güneydoğu Anadolu Bölge Finali Mardin'de Tamamlandı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen yarışmanın bölge finallerinde gençler dört farklı kategoride mücadele edecek.

28 MART 2018
 Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen,  Kültür ve Sanat Yarışmaları Güneydoğu Anadolu Bölge finalleri Mardin'de başladı.

 Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Adıyaman, Siirt, Mardin ve  Kilis'ten gelen gençlerin katılımıyla gerçekleşen yarışma dört gün boyunca farklı alanlarda sürecek.

  Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen yarışmanın bölge finallerinin ilk gününde gençler arası bilgi yarışması yapıldı. GENÇLER ARASI BİLGİ YARIŞMASI-  ''KİM BİLİR?''

14-17 ve 18-25 yaş grupları arasında düzenlenen bilgi yarışmasında, katılımcılara genel kültür, sayısal mantık, vatandaşlık, anayasa bilgisi, tarih, coğrafya, güncel konular, görsel sanatlar, müzik ve spor kültürü alanlarında 15 soru yöneltildi.Bilgi yarışmasında 14-17 yaşlarda birinci Şanlıurfa, 18-25 yaşlarda ise Siirt birinci oldu.


GENÇLER ARASI TÜRK MÜZİĞİ YARIŞMASI-  ''SAHNE SIRASI SENDE''

 Yarışmanın ikinci gününde ise birbirinden yetenekli gençler "Sahne sırası sende" sloganıyla, 18-23 ve 24-29 yaş gruplarında solo erkek ses, solo kadın ses ve özgün yorumlama dallarında, Türk halk, Türk sanat ve geleneksel Türk müziğinden eserleri seslendirdi.
 
Yarışmada 18-23 yaş gruplarında kadınlarda Batman'dan Semanur Kaya, erkeklerde Adıyaman'dan Mehmet Mecit Bozkurt, 24-29 yaş kadınlarda Batman'dan Leyla Dayan, erkeklerde ise Siirt'ten katılan Emrah Öndeş birinci olurken Diyarbakır'dan Muhammet Bulut ve ekibiyle özgün yorumlama dalında birinciliği elde etti. Yarışma birincilerinden Semanur Kaya da Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın bütün imkanlarından faydalanabildiklerini belirtti. Her dönem yarışmalara katıldıklarını ve çok sıcak ve samimi ortamda kültür ve sanat etkinliklerin yapıldığını vurgulayan Kaya, şöyle dedi: "Önceden pek böyle etkinlikler yoktu. Güzel yerlere gelmiş insanlar birçok zorluklarla bir yerlere geliyordu. Şu anda ise çok güzel imkanlarımız var. Bugünlere bin şükür. Bakanlığın gençlik merkezilerinden, kültür merkezlerinden, kurslardan, korolardan her yerlerden yararlanıyoruz. Bu ortamda olmaktan çok mutluyum."
GENÇLER ARASI ŞİİR OKUMA YARIŞMASI- ''BİR ŞİİR BİR NEFES'' Yarışmanın üçüncü gününde ise ''Anne ve Baba Sevgisi'' temalı şiirleri okuyan gençler büyük beğeni toplarken, duygu dolu anlar yaşandı.  Yarışmada dereceye girenler gençlerimiz ise şöyle: 14-17 Bayan Gaziantep/ Merve Yıldırımer 14-17 Erkek Mardin/ Emrullah Babayiğit 18-25 Bayan Batman/ Şevval Sütcü 18-25 Erkek Gaziantep/ Furkan Dandan  
GENÇLER ARASI TİYATRO YARIŞMASI ''HAYALLERİNİ SAHNEYE TAŞI'' Hayallerini sahneye taşıyan gençlerimiz ise sergiledikleri oyunlarda '' Vatan Sevgisi'' temasıyla izleyenlere duygusal anlar yaşattı. Yarışmada Gaziantep Bölgesi'nden ''Ayıntap Tiyatro Grubu'' birinciliği elde etti.