TÜRKİYE OLİMPİYAT HAZIRLIK MERKEZİ TOPLU AÇILIŞI TRABZON’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri'nin (TOHM) toplu açılışını Trabzon'da gerçekleştirdi.

23 KASIM 2013 / Züleyha Kökver - Ankara
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri'nin (TOHM) toplu açılışını Trabzon'da gerçekleştirdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, hafta sonu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştireceği Akyazı Stadyum ve Spor Tesisleri’nin temel atma töreni ile 'Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri'nin (TOHM) toplu açılış töreni için Trabzon’a geldi. 
Bakan Kılıç, olimpiyatlara sporcu yetiştirmek amacıyla Trabzon, Samsun, Konya, Kocaeli, Kayseri, Gaziantep, Erzurum, Bursa, Antalya, Mersin, İzmir ve Aksaray'da hayata geçirilen Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri’nin toplu açılışını gerçekleştirdi.
Bakan Kılıç, törende yaptığı konuşmada, Trabzon'da tarihe bir not düştüklerini belirterek, "Şu ön sıralarda oturanlar hepsi terk-i diyar eder ama o gün, bugün toprakla buluşturduğumuz tohumlar, Türk sporuna ulu çınarlar gibi mihmandarlık etmeye devam eder. Bugün tohumları toprakla buluşturuyoruz. Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri birinci adımlarını Trabzon'da atıyor." dedi. 

TÜRK SPORUNA YENİ YOL TAYİN EDİYORUZ
Olimpiyat Hazırlık Merkezleri'ni Türk sporu ve sporcusuyla buluşturduklarını anlatan Bakan Kılıç, şunları söyledi:
"Bilimsel destek alarak Türk sporunun yeni yol haritasını tayin ediyoruz. Üniversiteler, bilim dünyası, spor teşkilatı, federasyonlar, kulüpler, antrenörler, sporcular ve sporcularımızın aileleri hep birlikte tohumu 'Bismillah' diyerek toprakla bugün buluşturmuş olacağız. Bugün Anadolu'nun mümbit, bereketli topraklarıyla buluşturacağımız bu tohumların gelecekte Türk sporunun ulu çınara dönüştüğüne birlikte tanıklık edeceğiz. Bu tohumlar birer ulu çınara dönüşecek. Hayat kanunları fizik kuraları, akıl ve bilimin gereği bizi bu başarıya taşıyacak, buna inanın."

12 TOHM MERKEZİ OLİMPİK BRANŞLARDA FARKINDALIK OLUŞTURACAK
Türkiye’nin olimpik branşlarda bir farkındalık ülkesi olacağını kaydeden Bakan Kılıç, "12 THOM kenti olimpik branşlarda farkındalık merkezi olacak. Bu kentlerde yetişen çocuklarımız, ilk meyvelerini 2016, sonra 2020 ve 2024'te daha sonraki yıllarda çok büyük bir olimpik devrimle ortaya koymuş olacaklar." diye konuştu. Antrenörlerin başarıda önemli bir etken olacağını belirten Bakan Kılıç, sağlam imanla inandıkları, bu işin disiplinini bilimle buluşturdukları takdirde başarıdan başarıya koşacaklarını kaydetti.

DÜNYADA BÖYLE BİR STADYUM YOK, DENİZİN ÜZERİNDE KURULUYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Trabzon'da olduğunu dile getiren Bakan Kılıç, "Akyazı projesinde temel atma törenini gerçekleştireceğiz. 20 yıldır konuşulan Akyazı nihayet inşaat aşamasına geldi. Denize kazıkları çaktık. Akyazı Stadyumu’nun inşaatı yeryüzüne çıkmış durumda. Bugüne kadar bu eserin ortaya çıkmasında kuşku yok ki en büyük pay ve emek sahibi Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır, kendisine yürekten teşekkür ediyorum." dedi. Akyazı Stadyumu’nun Trabzonspor'un ekonomisine de fayda getireceğini söyleyen Bakan Kılıç, "Dünyada böyle denizin üzerinde kurulan bir stadyum yok. Dünyada böyle sahile sahip, aynı zamanda bir turistik merkez olan başka bir proje yok." diye konuştu.

40 BİN 61 KİŞİLİK STADYUM
Bakan Kılıç, stadyum renginin neden bordo-mavi renklerde değil de beyaz olacağına ilişkin söylemlere ilişkin olarak, "Trabzon'un her yeri zaten bordo-mavi. Stadyumun beyaz olmasının nedeni denizdeki bir yelkenlinin bembeyaz yelkenleri. 40 bin 61 kişilik ama dün bir teklif aldık, ‘41 bin 461 olmaz mı?’ diye. Trabzonlular isterse neden olmasın. 1461 Fatih Mehmet Han'ın Trabzon'u fethettiği tarih. Fatih'in ilk büyük fethi İstanbul'un fethi, ikincisi 1461 Trabzon. Ona istinaden böyle bir teklif geldi. Proje içinde Trabzonspor yepyeni kamp eğitim merkezine kavuşuyor. Temenni ederiz bu stadyum, kamp eğitim merkezi bambaşka bir vizyon kazandırsın." diye konuştu. 
Bakan Kılıç, kentte yapılacak diğer yatırımlarla ilgili şu bilgilere yer verdi: 
"Of'u kapalı yüzme havuzuna kavuşturuyoruz. Of Gençlik Merkezi, Maçka Spor Salonu, Akyazı'da 12 antrenman sahası. Sadece Trabzonspor'un değil, tüm altyapıdan gelen 7-8 yaş grubundan gelen futbolcu adaylarına altyapıların tamamına hizmet vermiş olacak.” 

81 İLE 12 OLİMPİK 1 PARALİMPİK SPORCU HAZIRLIK MERKEZİ
Spor Genel Müdürü Mehmet  Baykan ise Londra Olimpiyatları öncesinde Bakan Kılıç'ın talimatlarıyla çalışmalar başlattıklarını belirterek, "Türkiye'nin 12 ilinde olimpik, 1 ilinde, Aksaray'da paralimpik branşlarda sporcularımızın olimpiyatlara çok daha iyi şartlarda hazırlanması için son aşamaya geldik. 81 ilimiz, 12 olimpik, 1 paralimpik hazırlık merkezlerimiz bu işin havuzunu oluşturacak." dedi.
Konuşmaların ardından Bakan Suat Kılıç, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve beraberindeki milletvekilleriyle kurdele keserek, açılışı gerçekleştirdi.