MİLLİ SPORCU DERYA CAN’DAN BÜYÜK BAŞARI: İKİ GÜNDE İKİ AYRI REKOR

20.10.2013
20.10.2013 Sualtı Milli Takım sporcusu Derya Can, "değişken ağırlık ip destekli paletsiz derin dalışında" 71 metreyle rekor kırdıktan bir gün sonra "paletsiz ip destekli 70 metre" dalışında 71 metreye inerek dünya rekorunu eline geçirdi.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Sualtı Sporları Kulübü üyesi milli sporcu Can, ilk dalışını Antalya'nın Kaş ilçesindeki Çukurbağ yarımadası Hidayet Koyu'nda yaptı. Derya Can'ın rekor dalışı Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) hakemlerinin gözetiminde yapıldı. “Değişken ağırlık ip destekli paletsiz derin dalış”ında 71 metreye inerek dünya rekoru kıran milli sporcu ikinci denemesi olan “ip destekli sabit ağırlık” dalışında da başarılı olarak iki ayrı dünya rekorunu üst üste kırmış oldu.

İLK REKOR DENİZDE KUTLANDI
3 gün üst üste 3 ayrı kategoride serbest dalış dünya rekoru için dalacak olan Derya Can ilk dünya rekorunu bayramın üçüncü günü kırarak, Cumhuriyet'in kuruluşunun 90. yıl dönümüne armağan etti. Saat 18.15'te olumsuz hava koşullarına rağmen rekor denemesini geçekleştiren milli sporcu, “değişken ağırlıklı, ip destekli ve paletsiz derin dalış” dalındaki 61 metre olan Şahika Ercümen'e ait dünya rekorunu 71 metreyle geçti. Derya Can, yeni dünya rekorunu 1 dakika 56 saniyede kırdı. Rekor dalışı sonrası Türk bayrağı açılarak denizde kutlama yapıldı. 

İKİNCİ REKOR: 71 METREYE 1 DAKİKA 12 SANİYEDE ULAŞTI
2013 Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’nda dünya ikinciliği bulunan milli sporcu "sabit ağırlık paletsiz ip destekli 70 metre" dalışında 71 metreye 1 dakika 12 saniyede ulaştı. Sualtında 2 dakika 31 saniye kalan Can, daha önce denenmemiş olan bu alanda dalarak yeni bir dünya rekoru kırdı. 
Kaş'ta üç ayrı dalda rekor denemesi yapmak için müracaatta bulunduğunu ifade eden Can, olumsuzluklarla başlayan rekor denemelerinden ikisini gerçekleştirdiğini, üçüncüsünü ise yapmak istemediğini dile getirdi.
Can, şöyle konuştu: "İlk rekorumun ardından bir dünya rekoru daha kırdım, bundan dolayı çok mutluyum. Benim için hem sabahın erken saatleri olması hem de yaşadığımız olumsuzluklar nedeniyle biraz zor oldu ancak arkadaşlarımın desteğiyle bunu başardım ve 71 metreye daldım. Bu rekor, Türkiye'nin tanıtımına yapacağı katkı açısından benim için çok önemli. Bundan dolayı rekorun Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kullanılmasını arzu ediyorum." Kırdığı rekorun ilk kez denenen bir alanda yapıldığını vurgulayan Can, bu rekoru ilk kez kendisinin denemeye cesaret ettiğini anlattı. Can, bundan sonra rekorunu kırmak isteyen başka sporcular olacağını, kendisinin de rekorunu geliştirmek için çalışacağını ifade etti.