Çanakkale Şehitleri Anısına 1915 Ünite Kan 1915 Fidan

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Ankara İl Müdürlüğünce düzenlenen "Çanakkale'ye Vefa, Şehitlerimiz Anısına 1915 Ünite Kan 1915 Fidan" kampanyası kapsamında kurum yurtlarında kalan öğrenciler kan bağışında bulundu.

21 MART 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Hacı Bayram-ı Veli Yurdunda başlatılan kampanyaya KYK Genel Müdürü Sinan Aksu da katıldı. Öğrencilerle birlikte kan bağışında bulunan Aksu,  KYK ile Kızılay arasında yaptıkları protokol çerçevesinde tüm yurtlarda kan bağışı kampanyaları düzenlediklerini ve öğrencileri kan bağışı yapmaya teşvik ettiklerini söyledi.

Öğrencilerin kan bağışı konusunda çok özverili olduklarını ve düzenlenen kampanyalara destek verdiklerini belirten Aksu, "Kızılay gibi ülkemizin her sıkıntılı döneminde hazır ve nazır olan bir kuruluşumuza destek olmaya çalışıyoruz." dedi.

Gençleri kan bağışı konusunda teşvik etmeye devam edeceklerini aktaran Aksu, şöyle konuştu: 
"Ankara'da başlattığımız 'Çanakkale'ye Vefa, Şehitlerimiz Anısına 1915 Ünite Kan 1915 Fidan' kampanyası ile Çanakkale ruhunu ve aziz şehitlerin hatırasını yaşatmak istedik. Gençlerimiz de bu konudaki teşviğimize canı gönülden destek veriyorlar. Türkiye'de yılda en az iki kere Kızılay ekiplerimiz, yurtlarımızı ziyaret ediyor ve gençlerimizin kan bağışına destek olmasına vesile oluyor. Bu yıl sadece kan bağışı değil, aynı zaman da Halep'e yardım kampanyası da düzenledik. Tamamını gençlerimizin topladığı yardımlarla, 102 tırla kampanyaya destek olduk."

Türk Kızılayı Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu da, KYK'nın sadece kampanyalar süresinde değil, bütün yıl boyunca kan bağışı konusunda en fazla destek olan kurumlardan biri olduğunu söyledi. 

KYK'nın yaklaşık 500 binden fazla kapasitesi ve genç nüfusuyla bu memleketin hareketli, dinamik gücü olduğunu dile getiren Güllüoğlu, Türkiye'deki bütün KYK yurtlarının kampanyalara destek verdiğini belirterek, öğrencilere teşekkür etti.

Kampanyaya Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri‏ Genel Müdürü Mehmet Bıçkıcı da katılarak KYK’lı gençlerle birlikte kan verdi.
Kampanya kapsamında, 1915 fidan da toprakla buluşturuldu.


Çanakkale şehitleri tüm yurtlarda anıldı

Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıldönümünü münasebetiyle ülke genelindeki tüm yurtlarda da çeşitli etkinlikler düzenlendi. 
Bilgiden Bilince Konferansları kapsamında 18 Mart’ta Çanakkale’de “Çanakkale’den 15 Temmuz’a” başlıklı bir program düzenlendi. Programda Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu KYK’lı gençlere hitap etti. 

KYK’lı gençler, yıldönümü münasebetiyle ülke genelindeki ülke genelinde şehit ailelerini ve gazileri ziyaret etti. Kimi yurtlarda uzman konuklar tarafından Çanakkale Zaferi’nin önemini anlatan konferanslar düzenlenirken bazı yurtlarda da Çanakkale destanına ilişkin belgesel ve film gösterimleri yapıldı, şiir okuma ve kompozisyon yarışmaları ve kan bağışı kampanyaları düzenlendi.