KYK’da Ramazan Neşesi

22.05.2019
22.05.2019

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun 2019 yılını “Gönüllülük Yılı” ilan etmesiyle Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen sosyal sorumluluk projeleri yeniden tasarlandı ve bu çerçevede tüm yurtlarda ramazan seferberliği ilan edildi. KYK yurtlarında kalan gençler ramazan ayı boyunca “Gönül Bağı” faaliyetleri kapsamında yaşlılar, çocuklar, engelliler, yoksullar, gaziler ve şehit aileleriyle bir araya gelerek ramazan ayının yardımlaşma, paylaşma, dayanışma ve gönül kazanmak olduğunu bir kez daha kavradı.

İftihar edilen iftarlar

KYK’lı gençler sevgi evlerinde barınan çocukları, huzurevlerinde kalan yaşlıları, şehit aileleri ve engelli vatandaşları yurtlarındaki iftar sofralarında misafir ediyor. Ramazan ayının paylaşma anlamına da geldiğini belirten gençler, yurtlarında yaşlıları, şehit yakınlarını ve kimsesiz çocukları misafir etmekten duydukları mutluluğu ifade etti.

Afrika’da su kuyusu

KYK’lı gençler bu ramazanda açlık ve susuzluk çeken Afrika kıtasını da unutmadılar. Bu yıl Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünce “Afrika’da Bir Kuyu da Sen Aç” sloganıyla 81 ilde düzenlenen bağış ve yardım kampanyasına gençler büyük ilgi gösterdi. Türkiye Diyanet Vakfı kanalıyla toplanan bağış ve yardımlar, ramazanın ardından can suyu olmak üzere Afrika’ya yola çıkacak.

Sofralar da unutulmadı

Rahmet ve bereket ayı olan ramazanın manevi iklimiyle harekete geçen KYK’lı gençler, kendi elleriyle hazırladıkları ramazan kolileriyle maddi durumu yeterli olmayan ailelerin kapısını çaldı. Ramazan kolilerini teslim alan aileler ile sosyal sorumluluk projelerine hassasiyetle yaklaşan KYK’lı gençler arasında duygusal anlar yaşandı.

7/24 gönüllülük

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan yurtlarda kalan gençler, ramazan ayında hayata geçirdikleri sosyal sorumluluk projeleriyle bütün bir yıl boyunca tamamen gönüllülük esasına göre yaşadıkları şehre değer katmaya ve gönüller kazanmaya devam edecek.