Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, KYK’lı Gençlerle Bir Araya Geldi

28.03.2019
28.03.2019
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne bağlı Gölbaşı Erkek Öğrenci Yurdunu ziyaret etti. Ziyarette Başkan Erbaş’a Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu da eşlik etti.

Öğrencilerle akşam yemeği yiyen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, yemek sonrasında yaptığı konuşmada, İslam’ın ilk tebliğ edildiği zamanlarda Hazreti Peygamberin etrafında ilk yer alan insanların gençler olduğunu ifade ederek Peygamber Efendimizin bir hadisinde, neşeyi ve mutluluğu Allah’a ibadet etmede arayan gencin, mahşer gününde Allah’ın arşının gölgesinde gölgeleneceği müjdesini verdiğini hatırlattı.

İslam’ın denge dini olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Bizim ecdadımız dünyanın dengesini bozmak isteyen insanlara engel olmak için asırlar boyu gayret etmiştir. Nerede bir fakir fukara var oraya gitmiş, onlara el uzatmıştır. Biz de şimdiden dünyanın dengesinin bozulmasına engel olmak ve dengesi bozulmuş dünyayı yeniden dengeye koymak için ruhumuzu, yüreğimizi hazırlamak zorundayız” dedi. 

İslam medeniyetinin ilim geleneğinde branşlar arasında kalın duvarlar olmadığını dile getiren Başkan Erbaş, “İbn-i Sina’ya bakıyorsunuz tıp alanında da, matematikte de zirve, İslami ilimlerde de zirve. Biruni’ye, Akşemsettin’e bakıyorsunuz öyle. Onun için biz kendimizi çok iyi yetiştirelim. Sosyal bilimler alanında eğitim alan arkadaşlarımız, fen bilimleri alanında okumalar yapsınlar. Bu, kendimizi en güzel bir şekilde yetiştirmemize katkı sağlayacak bir metottur” diye konuştu.

Başkan Erbaş, çalışmanın ve gayretin önemine değinerek, “Bizim çalışkan, gayretli ama her şeyden önce ahlaklı bir nesle ihtiyacımız var. Sizin gözlerinizde bunu görmemek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Teknoloji ve madde bağımlılığının zararlarına ve bu bağımlılıklardan uzak durulması gerektiğine vurgu yapan Başkan Erbaş, “Bağımlılık çağın en büyük vebalarından birisidir. Kötü şeye bağımlılığın hepsi şerdir. İşte sigaradır, başka şeylerdir onlardan uzak duralım” diye konuştu.