Cumhurbaşkanı Erdoğan Sahuru KYK’lı Gençlerle Yaptı

01.06.2018
01.06.2018 Ankara Hüseyin Gazi Yurdu'nda kalan KYK’lı gençler, Twitter üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sahur davetinde bulundu.

KYK’lı gençlerin “Sayın Cumhurbaşkanım, bir gece de bizim Hüseyin Gazi Yurdunda sizi misafir etsek de sahuru birlikte yapsak?” teklifi üzerine harekete geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya üzerinden “Çayınız hazırsa geliyorum” cevabını verdi.

Sürpriz ziyaretiyle gençleri şaşırtan Erdoğan, sahuru gençlerle birlikte yaptı. 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Büyükelçi Hasan Doğan’ın da eşlik ettiği ziyarette Erdoğan, “Gerek Gençlik ve Spor Bakanım gerek Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Bey gerek Özel Kalem Müdürüm ve tüm çalışma arkadaşlarım beraberce sizlerle bu sahurda olalım istedik” dedi. 

Hüseyin Gazi Yurdunun yatak kapasitesinin yüksek olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1044 kişilik böyle bir yurda sahipsiniz, temenni ediyorum ki buradan başarı dolu bir öğrencilik hayatını tamamlayarak geleceğe yürürsünüz. Sizlere bu süreç içerisinde Allah'tan başarılar diliyorum” dedi.

Sohbet sırasında gençlerin öğrenim gördükleri üniversiteler ve derslerinin durumu hakkında da bilgi alan Erdoğan, gençlerle sahur sofrasında bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade etti. 

Yaklaşan seçimlere ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan gençlerin önemine dikkat çekti. 

‘Seçilme yaşını 18'e indirdik’

“Bildiğiniz gibi göreve geldiğimizde 30 yaş seçilme yaşıydı, biz bunu 18'e indirdik. Dedik ki seçme yaşı 18 olduğuna göre seçilmeyi de 18 yapalım. Çünkü zor olan seçilmek değildir, seçmektir; iyiyle kötüyü ayırt edeceksin. O hakkı veriyorsunuz seçilme yaşını niye vermiyorsunuz? Ve önce 25'e indirdik, sonra da bu yaşı 18'e indirdik. Ama birileri de diyordu ki o arada, parlamentoyu çoluk çocukla mı dolduracağız. Bilmiyorlar ki İstanbul'un Fethi'ni 21 yaşında Fatih Sultan Mehmet yaptı. Birçok ülkede 18 yaş seçme seçilme yaşıdır.”

‘Bu genç ve dinamik nüfusla 2023 ve 2053'ü kendi lehimize çevireceğiz’

“Biz göreve geldiğimizde savunma sanayiinde yüzde 20 yerlilik vardı, şu anda yüzde 65. Daha iyi olacak, ben siz gençlerden de bu dinamizmi bekliyorum. ‘Acaba’ demeyin, ‘biz yaparız’ deyin. İnşallah gelecek bizimdir. Bu genç nüfusla, bu dinamik nüfusla inşallah bizler bu asrı; 2053, 2071 tamamen kendi lehimize çevireceğiz. Tabii ilk önce 2023. 2053'te de sizler farklı bir Türkiye'yi inşa edeceksiniz. Ben derslerinizde üstün başarılar diliyorum. Allah zihin açıklığı versin” diye konuştu. 

Sahur sonrası sigara konusunda da gençleri uyaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle hatıra fotoğrafı çektirerek ziyaretini sonlandırdı.