Sakarya’da KYK’lı gençler tarafından bir buçuk yıl önce başlatılan gönüllü öğretmenlik projesi kapsamında ilk ve ortaokul öğrencilerine ders veriliyor. “Gündüz Öğrenci, Akşam Gönüllü Öğretmen” sloganıyla başlatılan projede Türkçe, matematik, sosyal ve fen bilgisi dersleri veren gençler öğretmenliğe hazırlanıyor. 

Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okuyan, Hendek KYK yurdunda kalan 20 kişilik öğrenci grubu tarafından “Gündüz Öğrenci, Akşam Gönüllü Öğretmen” sloganıyla başlatılan proje ile hem öğrencilere ders vermek hem de genç öğretmenleri mesleğe hazırlamak amaçlanıyor. 

Öğreterek öğreniyorlar

Projeyi üniversite hayatları boyunca devam ettirmeyi hedeflediklerini belirten gençler, uygulamanın öğrenim hayatlarına ve sosyalleşmelerine katkıda bulunduğunu dile getirdi.

Akşam yurda geldikten sonra ders dışı zamanlarını gönüllü öğretmenlik yaparak faydalı bir şekilde değerlendiren gençler; velilerin de projeden memnun olduğunu, çocuklarını gönül rahatlığıyla kendilerine emanet ettiğini, ileride kendi çocuklarının da KYK yurtlarında güvenle kalabileceklerini ifade ettiklerini söyledi. 

‘Stajdan önce staj yapmış oluyoruz’

Proje sayesinde tecrübe kazandıklarını belirten gençler, “Stajdan önce staj yapmış oluyoruz. Bizim için motive edici oluyor. Daha önce oturmuş olduğumuz sıralarda öğretmen olarak ders veriyoruz. Bu heyecanı erkenden, öğretmen olmadan kardeşlerimiz sayesinde yaşıyoruz. Oyun oynayarak, eğlendirerek öğretmeye çalışıyoruz” diye konuştu.