Onlarca esere imza atan usta edebiyatçı, Türk edebiyatının “Gül Yetiştiren Adam”ı Rasim Özdenören KYK’lı gençlerle buluştu. 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Genel Müdürlükte düzenlenen Yaşayan Hazineler programına konuk olan Rasim Özdenören, gençlere Hamle dergisi ile başlayıp Mavera ve Hece dergisi ile devam eden yazma serüvenini anlattı. 

Gençlere yazma konusunda ısrarcı olmalarını öneren Özdenören, Hamle dergisini çıkarabilmek için iki yıl boyunca okul yönetimini ikna etmekle uğraştıklarını ifade etti.

“Bir derdin varsa, kafanda bir mesele varsa bu sende bir ifadeye bürünür. Bunu bir deneme, hikâye, müzik, şiir ya da romanla anlatabilirsin. Sen kendi yeteneğini keşfedebilirsin.” diyen Özdenören, “Cesaretle, içinizden ne geçiyorsa yazın. Yazar için kırmızı çizgi yoktur. Onun çizgileri kendi beynindedir.” diye konuştu.

“7 Güzel Adam”ın hikâyesini de anlatan Özdenören, 7 Güzel Adam’la Mavera dergisini herhangi bir yerden maddi destek almadan cep harçlıkları ile çıkardıklarını belirterek derginin her kesim tarafından ilgiyle takip edildiğini söyledi. 

KYK Genel Müdürü Sinan Aksu’nun da katıldığı programda Özdenören, “Ben asıl kendi hatalarından kaçan, kendi hatalarını görmezlikten gelen tavırdan korkarım. Yakınmak, ömrün bir parçasını boşuna harcamaktır.” diye konuştu. 

Program sonunda KYK’lı gençler, Rasim Özdenören’e merak ettikleri soruları sorarak kitaplarını imzalatma fırsatı da buldu.