KYK’lı Gençler Engelli Kardeşlerini Unutmadı

KYK, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde engelli kardeşlerini unutmadı. Ülkenin dört bir köşesindeki yurtlarda Engelliler Günü dolayısıyla çeşitli programlar düzenlendi. Bazı yurtlar zihinsel ve bedensel engelli çocukların barındığı yurtları, yuvaları, okulları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerini ziyaret ederken bazı yurtlar ise engelli bireyleri yurtlarda ağırladı.

5 ARALIK 2017
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde engelli kardeşlerini unutmadı.  Ülkenin dört bir köşesindeki yurtlarda Engelliler Günü dolayısıyla çeşitli programlar düzenlendi.

Bazı yurtlar zihinsel ve bedensel engelli çocukların barındığı yurtları, yuvaları, okulları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerini ziyaret ederken bazı yurtlar ise engelli bireyleri yurtlarda ağırladı. 

Dünya Engelliler Günü’nde yurtlarda barınan öğrenciler ve yurtlarda çalışan engelli bireyler de unutulmadı.

KYK’lı gençler ‘’Gönül Bağı’’ etkinlikleri kapsamında yaptıkları ziyaretlerde engelli bireylerle sohbet etti; kendi harçlıklarından biriktirdikleri paralarla engelli çocukları sevindirdi.  

KYK yurtlarında engellilerin günlük hayatta karşılaştığı zorlukları bir nebze olsun hissedebilmek amacıyla “Empati İstasyonları” kuruldu. Gözlerini bağlayarak ya da tekerlekli sandalyeye oturarak engelleri aşmayı deneyen KYK’lı gençler, engelli olarak yaşamanın zorluklarına dikkat çekti.   

KYK’da Engel Yok

KYK, yurt yerleştirmelerinde ve burs tahsisinde engelli öğrencilere öncelik tanıyor. Sağlık Kurulu raporu ile yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgelendiren öğrenciler, yurtlarda öncelikli olarak barındırılıyor; burs imkânından faydalanıyor.

81 il KKTC’deki toplam 758 yurtta bin 534 engelli öğrenci kendileri için tasarlanmış özel odalarda barınıyor. Yurtlarda engelli öğrenciler için ayrılmış toplam 2 bin 420 yatak bulunuyor. KYK, toplam 3 bin 694 engelli öğrenciye de burs veriyor.

KYK, engelli öğrencilerin günlük yaşamlarını kolaylaştıracak rahat ve sorunsuz sürdürebilmelerine imkân sağlayacak şekilde yeni, modern yurtlar inşa ediyor. Mevcut yurtlarda da her il ve ilçede en az bir kız ve bir erkek yurt bloğunda olmak üzere TSE 911 standartlarına uygun rampa ve asansörler yapıldı; görme engelli öğrenciler için kılavuz zemin hazırlandı.