KYK'dan Yepyeni Bir Proje Daha

KYK yepyeni projelerle öğrencileri buluşturmaya devam ediyor. Önümüzdeki günlerde başlayacak “Kendine İyi Bak” programları kapsamında Prof. Dr. Canan Karatay, Doç. Dr. Halit Yerebakan ve Dr. Ender Saraç KYK’lı gençlerle buluşacak. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilecek konferanslar kapsamında üniversiteli gençlere dengeli beslenme, GDO'lu gıdaların tüketimi, sağlıklı zayıflama ve obeziteyle mücadele konularında bilgi verilecek.

10 KASIM 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yepyeni projelerle öğrencileri buluşturmaya devam ediyor.  Önümüzdeki günlerde başlayacak “Kendine İyi Bak” programları kapsamında Prof. Dr. Canan Karatay, Doç. Dr. Halit Yerebakan ve Dr. Ender Saraç KYK’lı gençlerle buluşacak.

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilecek konferanslar kapsamında üniversiteli gençlere dengeli beslenme, GDO'lu gıdaların tüketimi, sağlıklı zayıflama ve obeziteyle mücadele konularında bilgi verilecek.

Kredi ve Yurtlar Kurumu, 81 il ve KKTC’deki yurtlarda barınan 600 binden fazla öğrenciye gıda mühendisleri ve diyetisyen kontrolünde sağlıklı, hijyenik ve anne yemeğini aratmayacak leziz yemekler sunuyor. 

KYK yurtlarında barınan öğrencilerin sağlıklı, dengeli beslenebilmeleri için öğrencilere lokanta-kantin, kafeterya gibi imkânlar sunuluyor. KYK yurtlarında kalan öğrencilere günde 11 TL beslenme yardımı veriliyor. Her gün açık büfe sabah kahvaltısı imkânı sunulurken akşam yemeği için de 20 çeşide yakın yemek servis ediliyor.  

KYK’daki lokanta-kantin işletmelerinde gıda mühendisi veya diyetisyen çalıştırma zorunluluğu da bulunuyor. ‘Güvenli Gıda Sunumu’ tedarik, depolama ve üretim aşamalarının tamamında işinde uzman meslek elemanları tarafından kontrol ediliyor.

KYK gençlerin sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmeyi alışkanlık hâline getirmeleri için bir uygulamayı daha hayata geçiriyor. Gençler için büyük tehlike olan ‘’sıfır beden’’ ve ‘’obezite’’ başta olmak üzere sağlıklı beslenme ve spor konusunda alanında uzman isimler KYK’lı gençlerle buluşacak.
 
Proje kapsamında son yıllarda gençler arasında hızla yaygınlaşan sıfır beden anlayışının insan hayatı üzerindeki olumsuz etkileri vurgulanacak. Gençlere, modern çağın dayattığı beden ölçüleri ve güzellik anlayışının yanlış olduğu, her bireyin beden ölçülerinin sağlıklarına göre farklılık gösterebileceği anlatılacak. Kötü beslenme ve spor yapmamanın getirdiği en önemli sorun olan obeziteyle mücadele etmenin, su içmenin, sağlıklı beslenmenin ve hareket etmenin önemine dikkat çekilecek.

Projede, gençlere sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için düzenli spor yapmaları ve bu doğrultuda yurtlarda düzenlenen sportif faaliyetlere katılmanın gerekliliği de anlatılacak. 

Öğrencilerin şimdiden büyük ilgi ve merakla beklediği proje kapsamında Prof. Dr. Canan Karatay, Doç. Dr. Halit Yerebakan ve Dr. Ender Saraç birçok ilde KYK’lı gençlerle bir araya gelecek.