Bakan Osman Aşkın Bak KYK İl Müdürleri İle Bir Araya Geldi

“Yatak kapasitesinde müthiş bir yatırım hamlesiyle 180 binlerden 622 binlere ulaşıldı. Hedefimiz talep eden tüm öğrencilerimizi KYK yurtlarımızın konforuyla buluşturmak onlara ev sahipliği yapmak.”

3 KASIM 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Ankara’da düzenlenen Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürleri İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Bakan Osman Aşkın Bak, burada yaptığı konuşmada, üniversitelerde yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte KYK olarak çok yoğun bir dönemden geçtiklerini belirterek gayretlerinden dolayı tüm KYK çalışanlarına teşekkür etti. 

“Yatak kapasitesinde 180 binlerden 622 binlere ulaştık”

KYK yurtlarıyla ilgili gelinen noktayı değerlendiren Bakan Osman Aşkın Bak, “Geçmişte öğrencilerimizin imkânsızlıklar ve çileyle dolu anılarıyla yâd ettiği KYK yurtları bugün otel konforundaki odaları ve kaliteli hizmet anlayışıyla üniversite öğrencilerimizin ve ailelerimizin bir numaralı tercihi haline geldi. Yatak kapasitesinde müthiş bir yatırım hamlesiyle 180 binlerden 622 binlere ulaştık. Hedefimiz yeni yatırımlarımıza hız vererek yedek sıralamasına gerek kalmaksızın talep eden tüm öğrencilerimizi KYK yurtlarımızın konforuyla buluşturmak. Elbette bu büyük başarı öyküsünün ardında öğrencilerimizin derdiyle dertlenen ve onların sıkıntılarını yakından bilen Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminden bugüne ortaya koyduğu güçlü irade vardır. Bu büyük değişim ve dönüşüm sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.” dedi. 

“Kendi çocuklarınızın kaldığını düşünerek hizmet etmeniz gerekiyor”

Bakan Osman Aşkın Bak, KYK’nın büyük bir aile olduğunu dile getirirken, “Bu ailenin her bireyi bizim için önemli. Orada kendi çocuklarınızın kaldığını düşünerek hizmet etmeniz gerekiyor. Ben, yurtlarımızda yemek sunumundan, kantin işletmesine, temizlik personelinden güvenlik görevlisine kadar bütün bu süreçlerde öğrencilerimiz için ter döken çalışanlarımıza gösterdikleri hassasiyet için ayrıca teşekkür ediyorum. Elbette kimi zaman aksaklıklar yaşanabilir ancak bunları hiçbir şekilde öğrencilerimize yansıtmadan, pratik çözümlerle hızla ortadan kaldırmalıyız. Bize düşen; ailelerin bize emanet ettiği çocukları ülkemize en faydalı olacak şekilde eğitimlerini sağlamaktır. Onlara en iyi olanakları sağlamak için çaba göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

Bakan Bak, il müdürlerini tek tek dinledi

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, konuşmasının ardından il müdürlerini tek tek dinledi, yurt kapasiteleri ve yeni inşaat projelerine ilişkin bilgi aldı. 

''Eski yurt anlayışı tamamen ortadan kalktı''

KYK Genel Müdürü Sinan Aksu da eski yurt anlayışının artık tamamen ortadan kalktığını belirterek öğrencilerin yurtlarda barınma, beslenmenin yanı sıra çeşitli eğitim faaliyetleriyle geleceğe hazırlanmasının önemine işaret etti. İllerde ve yurtlarda düzenlenen programlar için il müdürlerine teşekkür eden Aksu, "Bizim esas işimiz devletine, milletine bağlı hassasiyet sahibi bir gençlik yetiştirmektir." diye konuştu. Aksu, üniversite gençliğinin kendilerini tanımaları ve geliştirmeleri için eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere daha fazla önem verilmesi gerektiğini vurguladı. 

''Her geçen gün büyüyoruz''

KYK’nın her geçen gün büyümeye ve yeni yurtlar açmaya devam ettiğini kaydeden Aksu, “Her yıl 100 binden fazla kapasite artışı yapıyoruz. Yurt için bize başvuran gençlerin talebini büyük ölçüde karşılıyoruz. Yeni yurtlar inşa etmeye devam ediyoruz. Yakın gelecekte başvuru yapan tüm öğrencilerimiz yurtlarımızda barınabilecek ve açıkta öğrenci kalmayacak.” diye konuştu.

Aksu, yeni eğitim-öğretim yılının sorunsuz ve başarılı bir şekilde başlamasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi; il müdürlerine teşekkür etti.

Toplantıda genel müdür yardımcıları ve daire başkanları da il müdürlerine hitap etti.