UEFA standartlarında yapılacak  olan 33 bin kişi kapasiteli Kocaeli stadyumunun temeli  törenle atıldı.  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da katıldığı  temel atma töreninde konuşan  Bakan Çağatay Kılıç, AK Parti iktidarları döneminde Kocaeli'nin çok farklı bir noktaya geldiğini ifade ederek, bu ile  yapılan yatırımlar hakkında şunları söyledi:

''Kocaeli'ye son 12 yılda yapılan yatırımın toplam değeri 12 milyar lira. Bunun içinde 720 milyon lira Gençlik ve Spor Bakanlığının yatırımları var. Mutlulukla söylemeliyim ki 2010 yılından bu yana yapılan yatırım 275 milyon lirayı aşmış durumda. Yüz ölçümüyle aslında çok büyük olmayan ama Türkiye'nin sanayi lokomotifi ve aynı zamanda iş dünyasının lokomotifi olan Kocaeli'de bu tip yatırım çok olacaktır.''

Temeli atılan stadyumun UEFA standartlarında ve yeni inşa edilen 25 stadyumdan birisi olduğunu kaydeden  Bakan Çağatay Kılıç, ''Bu statları yapacağız dediğimizde bize inanmadılar. Bazılarının hayallerinin ulaşamadığı yerlere bizim icraatlarımız ulaşıyor'' diye konuştu.

Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Stadyum yatırımlarımız dışında Gençlik Merkezleri, spor salonları, yüzme havuzları, semt sahaları ve bunlarla beraber spor alanlarının inşasına da hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Kent, yalnızca stadyumla değil, yaşam merkezi olarak hizmet verecek başka bir tesisle de en kısa zamanda tanışacak. Buradaki yatırımın değeri 127 milyon lira civarında. Yüklenici firmalardan, iş güvenliğini sonuna kadar koruyarak hızlı ama güvenli şekilde çalışmalarını rica ediyorum. Rab'bim burada her hangi bir kaza bela göstermeden tüm işçi kardeşlerimize güç kuvvet versin.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da  gençler arasında yayılan uyuşturucu alışkanlığını  önlemenin yolunun  spordan geçtiğine dikkai çekerek,’ "Dünya şu anda bir uyuşturucu belasıyla mücadele ediyor. Eğer biz sporun gücünü kullanabilirsek, bu konuda çok başarılı bir mücadele veririz. Zira spor, her türlü kötü alışkanlığın panzehiridir" dedi

Temel atma töreninin ardından Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve beraberindekiler Ramada Otel'de düzenlenen akşam yemeğine katıldılar.