“ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE ÇOK DAHA AKTİF VE ORGANİK İLİŞKİLER İÇİNDE OLACAĞIZ”

19.01.2019
19.01.2019 Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bakanlık olarak Almanya’da yaşayan gençlerle önümüzdeki süreçte daha aktif ve organik ilişkiler içinde olacaklarını belirterek, “Bakanlığımızın ülkemizde olduğu kadar yurt dışında yaşayan gençlerimiz için de pek çok faaliyeti söz konusu. Sizleri Türkiye’ye geldiğinizde mutlaka Bakanlığımıza bekliyoruz. Orası sizin eviniz, yuvanız, Bakanlığımızın kapıları sizlere daima açık. Dilerseniz projenizle, önerinizle gelin. Dilerseniz çay içmeye, sohbet etmeye gelin. Türkiye özleminizi en aza indirmek adına yapılması gereken ne varsa yapacağımıza söz veriyorum.” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Almanya'nın Köln kentindeki Yunus Emre Enstitüsünde, Türk üniversite öğrencilerinin oluşturduğu US Akademisyenler Platformu'nun organize ettiği programa katıldı. 

Bakan Kasapoğlu burada yaptığı konuşmada salı günü kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gerçekleştireceği temaslarından bahsettiğini kaydederek, “Bu toplantıda Sayın Cumhurbaşkanı, selamlarını ve muhabbetlerini iletmemi söylediler” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de yaşamıyor olsanız da gözümüzden de gönlümüzden de uzak değilsiniz”

Bakan Mehmet Kasapoğlu, hayatının 12 yılını yurt dışında geçirdiğini hatırlatarak, “Burada sizlerle olmanın benim için çok ayrı bir anlamı var. Eminim ki pek çok müşterek hissimiz, tecrübemiz var. Bugün onları paylaşmak, sizlerle hasbihâl etmek, hemhâl olmak için buradayız. İnanıyorum ki sizlerin aranızda da bir gün bu makamları emanet edeceğimiz arkadaşlarımız olacak. Hem burada hem Türkiye’de kendinizi, ait olduğunuz çevreyi, ailenizi, milletimizi en güzel şekilde temsil ettiğinizi biliyoruz. İnşallah bundan sonra da hangi zeminde sesinizi duyurmak isterseniz biz orada desteklerimizle yanınızda olmaya devam edeceğiz. Türkiye’de yaşamıyor olsanız da bilmenizi isterim ki, gözümüzden de gönlümüzden de uzak değilsiniz.” dedi. 

Almanya’da yaşayan gurbetçi gençlere tavsiyelerde bulunan Bakan Kasapoğlu, “Buradan özellikle genç arkadaşlarıma, bunu unutmadan yaşamalarını, tarihimizi, kültürümüzü iyi öğrenmelerini ve vatanlarıyla bağlarını sağlam tutmalarını tavsiye ediyorum. Bu sizin gelecek adına daha kuvvetli adımlar atmanızı sağlayacaktır. Sizler burada bir birey olarak sadece kendinizi temsil etmiyorsunuz, aynı zamanda ülkemizi ve milletimizi de temsil ediyorsunuz. Burada kurduğunuz dostluklar, ilişkiler çok önemli. Siz, arada duvarların olduğu bir çağda değil; medeniyetlerin, kültürlerin iç içe olduğu bir dönemde yaşıyorsunuz. Bu sebeple elbette buraya ayak uyduracak, buradaki hayatın da aktif, üretken, uyumlu bir parçası olacaksınız. Ama aynı zamanda aslınızı, özünüzü, aidiyet ve değerlerinizi de unutmayacak, yaşatacaksınız. Ben inanıyorum ki, bu şuur içinde olursanız içinde yaşadığınız bu toplum için de güzel bir örnek olacaksınız ve burada yaşayan vatandaşlarımızın hayatlarına çok pozitif katkılarda bulunacaksınız.” diye konuştu. 

“Türkiye artık bölgesinde güçlü, söz sahibi, gelişen örnek bir ülke haline geldi”

Bakan Kasapoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Önderliğinde Türkiye’nin 17 yılda büyük gelişme kaydettiğini vurgulayarak, “17 yıl önce gittiğiniz Türkiye ile bugünkü Türkiye arasında dağlar kadar fark var, bunu herhalde sizler de gözlemliyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanımız, 17 yıl boyunca milletimizin hayallerini gerçekleştirebilmek, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarabilmek için özveriyle, aşkla çalıştı. Bizlere de yol gösterdi, ilham oldu, önderlik etti. 17 yıldır daha büyük, daha güçlü ve daha gelişmiş bir Türkiye için milletimizle el ele, gönül gönüle çalışıyoruz. Bütün bu çalışmaların sonunda Türkiye’nin hizmette, yatırımda çağ atladığını çok net ifade edebiliriz. Türkiye artık bölgesinde güçlü, söz sahibi, her alanda sürekli büyüyen, gelişen örnek bir ülke haline geldi.” değerlendirmesinde bulundu. 

“Önümüzdeki süreçte çok daha aktif ve organik ilişkiler içinde olacağız”

Bakan Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Almanya’da yaşayan gençlerle daha aktif ve organik ilişkiler içinde olacaklarını belirterek şunları söyledi;

“Sizler bizim için çok kıymetlisiniz. İstekleriniz, talepleriniz aynı nispette önemli. Bakanlığımızın ülkemizde olduğu kadar yurt dışında yaşayan gençlerimiz için de pek çok faaliyeti söz konusu. Bu faaliyetler kapsamında değişim programları, kamplar, gezi programları düzenliyoruz. Önümüzdeki süreçte çok daha aktif ve organik ilişkiler içinde olacağız. İnanıyorum sizler için ortak adımlar atmaktan her iki taraf da aynı şekilde memnuniyet duyuyor. Buradaki Türkler, bilhassa siz sevgili gençler; medeniyetler, kültürlerarasında yıkılmaz birer köprüsünüz. Türkiye için kıymetiniz ne kadar tartışılmaz ise; doğduğunuz, doyduğunuz ve alın teri döktüğünüz bu topraklar için de çok kıymetli olduğunuza inanıyorum.” 

"Spor bütün kötülüklerin panzehiridir”

Sporun, bireyler için de sağlıklı ve yapıcı bir hayatın anahtarı niteliği taşıdığına dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, "Sporu mutlaka hayatınızın önemli bir parçası haline getirmenizi tavsiye ediyorum. Sporun vesile olduğu ortak sevinç ve heyecan duygularını doyasıya yaşayın ve yaşatın." ifadesini kullandı.

Bakan Kasapoğlu, sporun bütün insanlık için, farklılıkları bir arada kaynaştıran, barışı, dostluğu, beraber olma duygularını en üst seviyede yaşatan çok önemli bir imkan olduğunu kaydederek, gençlerden hem sağlıklı bir hayat yaşamak hem de insanlığın ortak geleceğine güzellikler katmak için mutlaka spor yapmalarını istedi.

Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"Spor bütün kötülüklerin panzehiridir. Hiçbir gencimizin kendisine zarar verecek bir alışkanlığa ya da mecraya kapılmasını istemeyiz. Bunun için var gücümüzle mücadele etmekten de kaçınmayız. Bu vesileyle sizlerden yalnız ülkemizi değil, bütün insanlığı tehdit eden terör örgütlerine karşı uyanık olmanızı da rica ediyorum. İradenizi ortadan kaldıracak, sizleri felakete sürükleyecek her türlü bağımlılığa karşı sağlam durmanızı, dirayetli olmanızı bekliyorum. Kimsenin sizin geleceğinizi çalmaya, en güzel yıllarınızı gasp etmeye hakkı yok. Her biriniz bizim için, ülkeniz ve milletiniz için özel ve değerlisiniz. Sizi çok seviyoruz. Size bütün kalbimizle inanıyor, güveniyoruz." 

“Sizleri Türkiye’ye geldiğinizde mutlaka Bakanlığımıza bekliyoruz”

Türkiye'nin mücadele verdiği terör örgütlerinin, esasında bütün insanlığı tehdit ettiğini, bu anlamda bütün insanlık adına bir mücadele verdiklerini kaydeden Bakan Kasapoğlu, "Lütfen Türkiye'yi iyi izleyin, iyi takip edin. Türkiye'nin insanlığa sevgi, adalet ve merhamet yayma çabasını iyi okuyun. Türkiye özleminizi belki tamamen bitirmek mümkün olmaz ama en aza indirmek adına yapılması gereken ne varsa yapacağımıza söz veriyorum. Sizleri Türkiye’ye geldiğinizde mutlaka Bakanlığımıza bekliyoruz. Orası sizin eviniz, yuvanız, Bakanlığımızın kapıları sizlere daima açık. Dilerseniz projenizle, önerinizle gelin. Dilerseniz çay içmeye, sohbet etmeye gelin. Türkiye özleminizi -belki tamamen bitirmek mümkün olmaz ama- en aza indirmek adına yapılması gereken ne varsa yapacağımıza söz veriyorum. Bakanlık olarak 2019 yılını Türkiye'de 'Gönüllülük Yılı' ilan ettik. Bu kapsamda pek çok çalışma yapacak ve bir Gönüllülük Zirvesi gerçekleştireceğiz." açıklamasında bulundu.

Gençlere buradaki gönüllü kuruluşlarla iş birliği içinde olmalarını ve bunların faaliyetlerine iştirak etmelerini tavsiye eden Bakan Kasapoğlu, "Önemli olan güzel işler yapmak, bu güzel işlerden güzel neticeler almaktır. Sizler, içinde bulunduğunuz bu toplumda örnek olur, başarılar kazanırsanız, inanın en az sizler kadar bizler de mutlu olur, sizlerle gurur duyarız." dedi.

Bakan Kasapoğlu, "Hayat boyu başarılı, sağlıklı ve mutlu olmanızı temenni ediyorum. Okumaktan, üretmekten, sağlıklı ve aydınlık bir hayat için çalışmaktan lütfen vazgeçmeyin. Hayallerinizin peşinden gidin. Umudunuz, heyecanınız, birliğiniz daim olsun." diye konuştu.