82. BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU’NUN STARTINI BAKAN BAK VERDİ

Startını Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın verdiği 82. Büyük Atatürk Koşusu’nu kadınlarda Sebahat Akpınar, erkeklerde ise Kenyalı Sang Benard Cheruiyot kazandı.

27 ARALIK 2017
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın startını verdiği 82. Büyük Atatürk Koşusu'nu kadınlarda Sebahat Akpınar, erkeklerde ise Kenyalı Sang Benard Cheruiyot kazandı.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 98. yılı etkinlikleri kapsamında, Ankara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) tarafından düzenlenen koşunun startını bu yıl, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak verdi. 

Bakan Osman Aşkın Bak, start noktasında yaptığı konuşmada, yarışın 1936 yılından beri aralıksız gerçekleştirildiğini hatırlatarak, "Kurtuluş Savaşımızın lideri Atatürk'ün Ankara'ya 27 Aralık'ta gelişi bu noktada başlıyor. Türk atletizmi için önemli bir yarış, yılın son yarışı. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Katılımcılara başarılar diliyoruz." ifadelerini kullandı. 
Türk sporunun 2017 yılını başarılarla kapattığını dile getiren Bakan Osman Aşkın Bak, "2018'in de başarılarla dolu olmasını diliyoruz. Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübünde başkanlık yaparken, bizim de atletlerimiz bu yarışa katılıyordu. Bu yıl katılım çok iyi. Centilmence, güzel bir yarış olsun." diye konuştu. 

Bakan Osman Aşkın Bak, yarışa 61. kez katılan 90 yaşındaki Erdoğan Dulda ile sohbet ederek, "Enerjin süper, maşallah, tebrik ediyoruz. Allah uzun ömürler versin." dedi.

Bakan Osman Aşkın Bak, konuşmasının ardından yarışın startını verdi. 

Dikmen Keklikpınarı'ndan başlayan 10 bin 800 metrelik yarışta sporcular, Dikmen Caddesi, Cevizlidere Caddesi, Türkocağı Caddesi, Gençlik Caddesi ve Anadolu Meydanı'ndan geçtikten sonra yarışı garda sonlandırdı.

Bin 35 sporcunun yarıştığı organizasyonda, kadınlarda, 34.33'lük derecesiyle Bursa Büyükşehir Belediyespor'dan Sebahat Akpınar, erkeklerde ise 29.40 ile Ankara Jandarmagücü'nün Kenyalı sporcusu Sang Benard Cheruiyot birinciliği elde etti.

Kadınlarda 35.08 ile İstanbul Üsküdar Belediyespor'dan Alemitu Bekele Degfa ikinci, 35.50 ile Beşiktaş'tan Remziye Temel üçüncü oldu. 

Erkeklerde ikinciliğe 29.47 ile yine Ankara Jandarmagücü'nden Mert Girmalegesse ulaşırken, üçüncü sırayı ise 29.52 ile Bingöl Belediye Yaşam Spor Kulübünden Ercan Muslu aldı. 

Dereceye girenlere madalya ve kupaları, yarışın ardından Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen törenle verildi. Yarışı ilk 10 sırada tamamlayanlar, federasyon tarafından parayla ödüllendirildi. Kadınlar ve erkeklerde birincilere 2 bin 500, ikincilere bin 750, üçüncülere bin 200, dördüncülere 900, beşincilere 700, altıncılara 500, yedincilere 400, sekizincilere 300, dokuzunculara 250 ve onunculara 200 lira para ödülü dağıtıldı.