BAKAN OSMAN AŞKIN BAK MARDİN’DE

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte ziyaret ve açılışlara katılmak üzere Mardin’e geldi. Bakan Osman Aşkın Bak, Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk için Mardin’in Derik ilçesinde okutulan mevlide katılırken, Mehmet Ayaydın İlk ve Ortaokulu ile Şehit Kaymakam Safitürk’ün adını taşıyan Anadolu Lisesinin açılışını gerçekleştirdi.

11 KASIM 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte ziyaret ve açılışlara katılmak üzere Mardin’e geldi. 

İçişleri Bakanlığınca Derik Belediye Başkan Vekili olarak da görevlendirilen Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk için geçen yıl 10 Kasım'da teröristlerce makamında düzenlenen saldırıda şehit oluşunun birinci yılında anma programı düzenlendi.

Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk için mevlit okutuldu

Mardin'in Derik ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca geçen yıl düzenlenen hain saldırı sonucu şehit edilen Kaymakam için mevlit okutuldu. 

Tacarlar Camisi'nde düzenlenen anma programına Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Eğitim
Bakanı İsmet Yılmaz ile Mardin Valisi Mustafa Yaman, Derik Belediye Başkan Vekili ve Kaymakam Hakan Kafkas, AK Parti Mardin Milletvekilleri Orhan Miroğlu ile Ceyda Bölünmez Çankırı ve vatandaşlar katıldı. Mevlidin ardından vatandaşlara lokma ikramında bulunuldu.

Bakan Osman Aşkın Bak, İlkokul açılış törenine katıldı 

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Mardin'in Derik ilçesinde Aydın Ayaydın ve kardeşleri tarafından babaları Mehmet Ayaydın adına yaptırılan ilkokulun açılış törenine katıldı.

Bakan Osman Aşkın Bak, törende yaptığı konuşmada, ilçede iki hayırseverin inşa ettirdiği okulların açılışında bulunduklarını, burada yetişen ve okuyan, devlette önemli kademelerde görev alan Aydın Ayaydın'ın, kendi ilçesine okul yaptırdığını söyledi.
Bu tip yatırımlara, heyecanlara ve desteklere ihtiyaçları olduğunu belirten Bakan Osman Aşkın Bak, bakanlık olarak bölgeye, Türkiye'nin her tarafına salonlar, yüzme havuzları, gençlik merkezleri yaptıklarını, gençlerin spor salonları ve sahalarda olmalarını istediklerini anlattı.

"Spordan hiç ayrılmayın"

Gençlerin Avrupa ve dünya olimpiyat şampiyonu olmasını istediklerini dile getiren Bakan Osman Aşkın Bak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gençlerimizin ülkemizin bayrağını göklere çıkartmasını, İstiklal Marşımızı çaldırtmasını istiyoruz. Bütün gençlerimizi spor sahalarına, salonlara çağırıyoruz. Bu ülkenin genç, dinamik nüfusunun dünyada çok büyük işler yapacağına inanıyoruz. Biz sporda şanslıyız. Başımızda sporun içinden gelen Sayın Cumhurbaşkanımız var. Bu okullarda okuyup mühendis, doktor, öğretmen, hukukçu olacaksınız. Büyüyen ve gelişen Türkiye'ye hizmet edeceksiniz. Ülkenizi seveceksiniz, ülkeniz için mücadele edeceksiniz ve başta spor olmak üzere başarılı bir süreç yaşayarak hayatınıza devam edeceksiniz." 

Gençlik ve Spor Bakanı Bak, "Spordan hiç ayrılmayın, sporu bir hayat tarzı olarak görün. Spor, sizi kötü alışkanlıklardan, uyuşturucudan, alkolden, sigaradan, ideolojik faktörlerden ve her türlü kötü niyetten uzak tutar. Paylaşmayı, sevgiyi, barışı anlatır. İşte sporun gücü, ruhu budur." ifadelerini kullandı.

"Sporun gücü terörün gücünü yenecektir"

Bakan Osman Aşkın Bak, daha sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte 22. Dönem Bağımsız Milletvekili ve iş adamı Süleyman Bölünmez tarafından Mardin'in Derik ilçesinde yapımı tamamlanan Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Anadolu Lisesi'nin açılış törenine katıldı. 

Bakan Osman Aşkın Bak, Safitürk'ün gençlerle ve sporla bu güzel ilçede neleri değiştireceğine inandığını görünce daha çok gurur duyduğunu söyledi.

"Sporun gücü terörün gücünü yenecektir. Sporun birleştirici gücü terörü yok edecektir. Bunun için okullar, spor sahaları, yüzme havuzları, basketbol sahaları yapacağız. Çocuklarımız sahalarda koşturacak, terörün zalim eline karşı sporun şefkatini ortaya koyacağız." diyen Bakan Osman Aşkın Bak, Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Kaymakam Safitürk'ün hayalini gerçekleştirmek istediklerini vurguladı.

Bakan Osman Aşkın Bak, "Güzel insan, yiğit adam Muhammed Safitürk için de havuz yapacağız. Burada yapılacak sulama kanallarında gençlerin ölmesini istemiyoruz. 'Gençlere önce yüzme öğretelim.' demişti. Evet yüzme havuzu yapacağız. Ardından Mardin'deki okullarımız ve spor kulüplerimiz için bütün desteği vereceğiz. Biz büyüyen, gelişen, güçlü Türkiye istiyoruz. Bu okullardan mühendisler, doktorlar, avukatlar, bilim adamları, bakanlar çıkacak." ifadelerini kullandı.

Bu güzel esere katkılarından dolayı Süleyman Bölünmez ve Aydın Ayaydın'a teşekkür eden Bakan Osman Aşkın Bak, güçlü, şampiyon, başarılı ve büyüyen Türkiye istediklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan video konferans sistemiyle bağlanarak vatandaşlara hitap etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22. Dönem Bağımsız Milletvekili ve iş adamı Süleyman Bölünmez tarafından Mardin'in Derik ilçesinde yapımı tamamlanan Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Anadolu Lisesi'nin açılış törenine video konferans sistemiyle bağlanarak vatandaşlara hitap etti.

Şehit Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün, terör örgütü PKK'nın 10 Kasım 2016'daki bombalı saldırısında yaralandığını ve 11 Kasım'da şehit düştüğünü anımsatan Erdoğan, Şehit Kaymakam adına açılan Anadolu lisesinin Milli Eğitim Bakanlığına ve Mardin'e hayırlı olmasını temenni etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5,5 milyon liralık bir yatırımla, 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan okul için hayırsever iş adamı Bölünmez'e teşekkür etti.

İnşa edilen okula merhum Safitürk'ün adının verilmesini Deriklilerin bir vefası olarak gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türkiye, son yıllarda maalesef bir yandan bölücü terör örgütü PKK'nın ve bölgemizin böğrüne sokulmuş bir hançer olarak DEAŞ'ın, diğer yandan da FETÖ ihanet çetesinin saldırılarına maruz kaldı. Bu saldırılarda güvenlik güçlerimizden ve vatandaşlarımızdan çok sayıda kaybımız oldu ama hamdolsun bölge insanımız ve milletimizin tamamıyla el ele vererek saldırıların üstesinden gelmeyi başardık. Türkiye'nin terör örgütleri vasıtasıyla diz çöktürülemeyecek bir ülke olduğunu hep birlikte dünyaya ilan ettik. Bölgede bölücü örgütün saldırılarına, tehditlerine boyun eğmeyerek ülkesinin ve devletinin yanında yer alan tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk'ün ve diğer tüm şehitlerimizin fedakarlıkları Allah'ın izniyle boşa gitmemiştir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, Derik'te bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, AK Parti Mardin milletvekilleri Orhan Miroğlu ve Ceyda Bölünmez Çankırı ile hayırsever iş adamı Süleyman Bölünmez'e verdiği talimatla okulun açılışını gerçekleştirdi.

Erdoğan, açılış sırasında Gençlik ve Spor Bakanı Bak ve iş adamı Bölünmez'den, Derik'te bir de kapalı spor salonu yapılmasını istedi. Bölünmez de kuracakları eğitim vakfı aracılığıyla Derik'e içinde yüzme havuzunun da bulunduğu bir kapalı spor salonu yapacakları sözünü verdi.