“GENÇ GÖNÜLLÜLER” İŞBAŞINDA

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde, “Sen de gönül ver!” sloganıyla ülkede bir gönüllülük kültürü oluşturmak amacıyla hizmete başlayan Genç Gönüllüler Platformu çalışmalarına devam ediyor.

7 HAZİRAN 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde, “Sen de gönül ver!” sloganıyla ülkede bir gönüllülük kültürü oluşturmak amacıyla iki yıl önce hizmete başlayan Genç Gönüllüler Platformu çalışmalarını sürdürüyor.
Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan platform, “www.gencgonulluler.gov.tr” internet sitesi aracılığıyla, iki yıldır gönüllü arayan kuruluşlarla gönüllü olmak isteyenleri bir araya getiriyor. Proje ile gençlerin hiçbir karşılık beklemeden sadece topluma faydalı olmak arzusuyla katıldıkları gönüllü faaliyetler yoluyla, almadan vermenin zevkine vararak kendilerini toplumun etkin bir parçası olarak görmeleri hedefleniyor.
Gençlerin gönüllülük faaliyetlerine katılımlarının artırılması, sosyal ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesi, toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve serbest zamanlarını etkin şekilde değerlendirmeleri amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Genç Gönüllüler İnternet Sitesi, gençler için farklı kategorilerde pek çok gönüllülük fırsatını bir arada sunuyor. Eşitlik ve şeffaflık anlayışına dayanan ve üyelik esasına göre çalışan sitede gönüllü arayan kuruluşlar ilanlarını yayınlama imkânı bulurken, gönüllü olmak isteyenler de spor, kültür ve turizm, çevre, afet ve acil durum, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler kategorileri altındaki bütün ilanlara aynı anda erişme ve başvurma şansına kavuşuyor. Ayrıca, Genç Gönüllüler mobil uygulaması sayesinde gönüllülük ilanlarını anında görerek, istenen ilana her yerden başvuru yapmak da mümkün.
 “Genç Gönüllüler altı farklı kategoride yüzlerce gönüllülük fırsatı sunuyor”
Gönüllü öğretmenlik, fidan dikme, çevre temizliği, hasta ve  yaşlı ziyaretleri, okul boyama, yardım kampanyası gibi yüzlerce gönüllülük faaliyetinin ve pek çok eğitim programının yer aldığı Platforma bugüne kadar 79.316 kişi ve 1.625 kurum üye olurken, 7.628 ilan yayınlandı. 2.358 ilan ile eğitim alanı en çok gönüllülük ilanı verilen kategori oldu. Bunu sırasıyla 2.024 ilanla kültür ve turizm, 1.551 ilanla sağlık ve sosyal hizmetler, 842 ilanla spor, 701 ilanla çevre ve 145 ilanla afet ve acil durum kategorileri izledi. 
“Genç Gönüllüler, küçük özverilerle büyük işler başarmaya hazır olan herkesi gönüllü olmaya davet ediyor”
Geleneklerimizde var olan hayırseverlik kültürünü, çağdaş hayatın evrensel değerleriyle harmanlayarak 21. Yüzyılın parlayan yıldızı olan gönüllülük çatısı altında, varlık sebebimizi yeniden keşfetmemizi sağlamayı amaçlayan Genç Gönüllüler Platformu, yalnızca 14-29 yaş aralığındaki gençlere değil bütün yaş gruplarını kapsayacak şekilde tüm ülkeye hizmet veriyor. 
Küçük özverilerle büyük işler başarmaya hazır olan herkesi gönüllü olmaya davet eden Genç Gönüllüler, gönüllü arayan kuruluşlarla gönüllü olmak isteyenler arasında bir köprü rolü üstlenerek gönüllülük faaliyetlerinin kurumsal bir çatı altında gerçekleştirilmesine destek oluyor.
“Gençler kariyerlerini Genç Gönüllülerle planlıyor”
Sistem, gençlerin katıldıkları gönüllülük faaliyetlerini belgeleyerek, ileride iş ve burs başvurularında referans sunmalarını sağlıyor. Böylece bir yandan gönüllülük faaliyetleriyle topluma karşılık beklemeksizin hizmet ederek kişisel ve sosyal becerilerini geliştiren gençler, diğer taraftan kariyer planları için önemli referanslar elde ediyorlar.