“İÇİMİZDEKİ KAHRAMANLAR” O GECEYİ UŞAK’TA ANLATTI

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar” projesinin son durağı Uşak oldu.

11 OCAK 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından  yürütülen "Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar" projesi kapsamında  15 Temmuz gecesi Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbeci askerlerine karşı kahramanlık örneği sergileyen isimler yaşadıklarını Uşak'ta vatandaşlarla paylaştılar.

Uşak Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen programa Rukiye Dağ, Danyal Şimşek ve Türkan Güder katıdı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Veysel Çelikdemir'in "15 Temmuz" temalı kum sanatı gösterisi izleyicilerden büyük alkış aldı.
Demokrasi Kahramanları sahneye davet edilmeden önce 15 Temmuz gecesi kameralara yansıyan görüntüleri sinevizyonda gösterildi.

Tankların egzozlarını elbiselerimizle kapattık.
Tankların egzozunu kapattıklarını söyleyen Danyal Şimşek, 'Araçlarla Basın Ekspres Yolu'nu trafiğe kapattık. Bu sırada tanklar bizi geçip havaalanına gitmeye çalışıyordu. Tankların önüne geçerek onları durdurmaya çalıştık. Tanklar yavaşlayınca birisi tankların egzozunun kapatılırsa duracağını söyledi. Onun ardından herkes elinde ne varsa egzozu tıkamaya başladı. Sopa, ayakkabı, pet şişe ne bulursa tıkamaya çalıştık. 3-4 dakika sonra da tank durdu. Ardından tankın kapağı kendiliğinden açıldı. İçeriden dumanlar çıkmaya başladı. Egzoz tıkanınca duman içeri gitmiş. Bu şekilde bir çok tankı durdurabildik" dedi.

Ben ve oğlum eşimin cenazesine dahi katılamadık
15 Temmuz gecesi Kazan ilçesinde darbecileri durdurmak için gittikleri Akıncılar üssünde kurşunlara maruz kalıp eşi şehit kendi ve oğlu gazi olan Türkan Güder o gece yaşadıklarını şu şekilde anlattı, "O gece eşim ve oğlum darbe girişiminin olduğunu öğrenince Akıncılar üssüne gittiler..Ardından ben de Akıncılar üssüne gittim. Oradaki askerleri durdurmaya çalışıyorduk. Askerlere gerekirse sabaha kadar burada nöbet tutacağımızı söyledik. Sonra maskeli bir grup asker ateş açmaya başladı. Ben de oğlumun üstüne yattım. Kurşunlarla hem ben hem oğlum yaralandık. Eşim grubun önündeymiş o daha ağır yaralandı. Sonrasında beş gün hastanede tedavi gördü ama maalesef eşimi kaybettik. Eşim şehit oldu ben ve oğlum darbeci askerlerin kurşunlarıyla yaralanıp gazi olduk. Hastanede tedavi gördüğümüz için ben ve oğlum eşimin cenazesine katılamadık.Ama daha önemli olan ülkemin bu darbecilerden kurtulmasıydı. Ülkemizin geleceği kendi canımızdan ve malımızdan daha önemli" diye konuştu.

“15 Temmuz kanlı bir darbeydi”
15 Temmuz darbe girişiminde eşini yitiren Rukiye Dağ da "15 Temmuz'da içimizden sandığımız, asker kılıklı teröristler bizi sırtımızdan vurdu. Kanlı bir darbeydi. Rabbim bir daha öyle geceleri yaşatmasın" dedi. Eşi Cuma Dağ'ın o gece son kez, oğluyla fotoğraf çekildiğini dile getiren Dağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın canlı yayın konuşması sonrasında darbecilere engel olmak için sokağa çıktıklarını ifade etti. Rukiye Dağ, "Eşimle aramda 5 metre varken helikopterden açılan ateşle eşim şehit oldu. Bilseydim şehit olacağını bir an bile olsun elini bırakmazdım" şeklinde konuştu.

Programın sonunda Uşak Valisi Ahmet Okur 15 Temmuz şehitlerinin yakınlarına, Demokrasi Kahramanlarına Türk Bayrağı takdim ederken, vatandaşlar Kahramanlarla hatıra fotoğrafı çektirdiler.?