AÇIKLAMA

16.05.2016
16.05.2016 Sözcü Gazetesi tarafından verilen haberde yer alan bakanlığımızla ilgili “internet erişiminin izne bağlandığı” iddiası gerçek dışıdır. Bakanlığımız tarafından yapılan açıklama şöyle:

16 Mayıs 2016 Pazartesi tarihli Sözcü Gazetesinde ve bu gazetenin web sayfasında yayınlanan ve Zeynep Gürcanlı tarafından kaleme alınan “Spor Bakanlığı’nda internete neden yasak geldi?” başlıklı köşe yazısında, Gençlik ve Spor Bakanlığında “internet erişiminin izne bağlandığı” iddia edilmiştir.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki açıklamaların yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Haberde bahsi geçen iddia tamamıyla hayal ürünü ve gerçek dışıdır. Bakanlık personelinin ihtiyaç duyduğu tüm internet sitelerine erişimleri serbest olup herhangi bir yasaklama ve kısıtlama sözkonusu değildir. Ayrıca, Bakanlığımızın internet sitelerine, dışarıdan her türlü erişim için gerekli şeffaflık ve kolaylık sağlanmıştır. 

Bir süre önce ülkemize yönelik olarak yapılan siber saldırılar karşısında diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi Bakanlığımızın bilgi güvenlik seviyesi artırılmış ve veri kaçakçılığın önlenmesi için gerekli tedbirler alınmıştır.

Her işlemi kamuoyuna açık ve şeffaf olan Bakanlığımızdan bilgi talebinde bulunmadan, herhangi bir araştırma ve incelemeye gerek görmeden böyle bir haberin kaleme alınması, gazetecilik etiği ve ilkeleri ile bağdaşmamaktadır.

Mesnetsiz, gerçek dışı, maksatlı ve kamuoyunu yanlış bir algıya sevkeden mezkur haberin dikkate alınmaması hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur...