"ORGANİZASYONLARDA DÜNYADA ÖNCÜ BİR KONUMDAYIZ"

21.04.2019
21.04.2019 55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu (TUR 2019) Bora-Hansgrohe (Almanya) takımının Avusturyalı bisikletçisi Felix Grossschartner kazandı. İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda yapılan ödül töreni Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın katılımıyla yapıldı.

İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda 16 Nisan'da başlayan 55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun (TUR 2019) Sakarya ile İstanbul arasındaki 172,4 kilometrelik altıncı ve son etabı yapıldı. 

Avrasya Tüneli'nden geçen bisikletçiler, Sultanahmet Meydanı'nda finiş noktasına ulaştı.

Bora-Hansgrohe takımının 25 yaşındaki bisikletçisi Grossschartner, altı etap sonunda elde ettiği 24 saat 53 dakika 58 saniyelik derecesiyle genel klasmanda ilk sırada yer alarak turkuaz mayonun sahibi oldu ve TUR 2019'da şampiyonluğu elde etti.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda dereceye giren takım ve sporculara ödülleri verildi.

Sultanahmet Meydanı'nda yapılan ödül töreni Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın katılımıyla yapıldı. Bakan Kasapoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, takım klasmanında şampiyon olan Kolombiya'nın Manzana Postobon ekibine ödüllerini takdim etti.

“Ülkemizin dünyada çok öncü bir konumda olduğuna inanıyorum”

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye'nin organizasyon düzenleme konusunda öncü bir konumda olduğunu söyledi. 

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen ödül töreni öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Kasapoğlu, "Ülkemizde spor organizasyonları Türk insanının misafirperverliğinde organize ediliyor. Hamdolsun, bir kez daha bisiklet turumuzu en güzel şekliyle tamamlamanın, gerçekleştirmenin heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. Ben, ülkemizin gerek spor organizasyonları gerek diğer konular açısından dünyada çok öncü bir konumda olduğuna inanıyorum. Bunu da tüm dünya görüyor ve görüştüğümüz yabancı gruplar, kişiler ve kurumlar bunu da çok müteşekkir bir şekilde ifade ediyorlar." diye konuştu. 

"Bisikletin yaygın kullanılmasını arttıracağız"

Bisiklet kullanımını arttıracaklarını ifade eden Bakan Kasapoğlu, "Turumuzun bölgesel çalışmaları çok güzel şekilde oldu. Bu seneki turda bir takım nostalji turu da söz konusuydu. Bu turları ve şampiyonları geliştireceğiz. Bu yönde altyapı çalışmalarını arttıracağız. Bisikletin yaygın kullanılmasını arttıracağız. Hem Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu hem bölgesel turlarımızla bu coğrafyayı tanıtma adına, bu güzel ülkede yaşamanın onurunu, tanıtımını sağlayarak göreceğiz." değerlendirmesinde bulundu. 

Vatandaşların da tura ilgi gösterdiğini söyleyen Bakan Kasapoğlu şunları kaydetti:

"Halkımızın muazzam bir ilgisi, coşkusu var. Bu noktada da turumuz halkımızla ayrı bir heyecana bürünüyor. İstanbul'umuzun en müstesna köşelerinden birinde hem finalini gerçekleştirdik hem ödül törenini gerçekleştireceğiz. Halkımızın ilgisi bizi mutlu ediyor. Sporu tabana yaymak en büyük amaçlarımızdan biri. Buraya olan ilgi umutlarımızı yeşertiyor, inancımızı perçinliyor."