BAKAN KASAPOĞLU: "AMACIMIZ DÜNYAYA MEYDAN OKUYABİLECEK KADAR DONANIMLI BİR GENÇLİK YETİŞMESİ”

08.11.2018
08.11.2018 Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Amacımız dünyaya meydan okuyabilecek kadar donanımlı ve şuurlu bir gençlik yetişmesine katkı sağlamak" dedi.

Bakan Mehmet Kasapoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Elazığ ve Tunceli’ye günübirlik bir ziyaret gerçekleştirdi. 

Elazığ ziyaretinde ilk olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta ile birlikte Elazığ Valiliği'ni ziyaret eden Bakan Kasapoğlu, ziyareti kapsamında Elazığ'da gençliğe ve sportif alt yapıya yönelik devam eden projeleri yerinde inceleyerek, istişarelerde bulunacaklarını belirtti. Bakan Kasapoğlu, Elazığ'ın gençliği, geleceği ve sportif yarınları adına çok güzel çalışmaların hep birlikte gerçekleştirileceğini vurguladı.

Kasapoğlu, Elazığ'ın kahramanlar ve yiğitler yetiştirmiş bir şehir olduğunu belirterek, bu vesileyle tüm kahraman şehitler ile İzmir'deki terör saldırısında şehit düşen polis memuru Fethi Sekin'i rahmet ve minnetle andığını ifade etti. "Bu toprakları bize vatan kılan tüm şehitlerimizi ve kahramanlarımızı ne kadar minnetle yad etsek az. Bu bağlamda hem kurumlarımız olarak hem de şahıslar olarak bu topraklara hizmet borcumuz var." diyen Kasapoğlu, bu borcu ödemenin kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti.

Bakan Kasapoğlu, Elazığ'da İpek Yolu Uluslararası Gençlik ve Çocuk Çalışmaları Merkezi'ni inşa ettiklerini dile getirerek, “Burası çok önemli bir merkez. Sadece Elazığ ve bölge için değil, Türkiye için de önemli. Bu konuda Elazığ'ı seçtik. Bu çalışmada katkısı olan tüm arkadaşlarımızı hem tebrik ediyorum hem de onlara teşekkür ediyorum. İnşallah bu merkezi ocak veya şubat ayı itibarıyla hizmete açacağız. Amacımız dünyaya meydan okuyabilecek kadar donanımlı ve şuurlu bir gençlik yetişmesine bu merkez aracılığıyla katkı sağlamak. İnşallah burası en kısa zamanda koordineli bir şekilde hizmet gösterecek, ilimizin ve sivil toplum örgütlerimizin işbirliğiyle gençliğimizi ve geleceğimizi sahiplenecek, kucaklayacak. Merkezin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum"  diye konuştu.

"Sporun gelişmesi noktasında tüm imkanlarımızı ortaya koyuyoruz" 

Bakan Kasapoğlu, halkımızın, gençliğimizin, kadınlarımızın ve her yaştan insanımızın hizmete ulaşması ve sporun gelişmesi noktasında tüm imkanları ortaya koyduklarını ve koymaya da devam edeceklerini belirterek, “Bu bağlamda Elazığ'daki stadımızın inşaatıyla ilgili Valimiz, Belediye Başkanımız ve milletvekillerimizle ciddi bir çalışma yaptık. İnşallah stadımızın da devamı noktasındaki hızı arttıracağız" ifadesini kullandı.

Bakan Kasapoğlu, daha sonra yapımı süren İpek Yolu Uluslararası Gençlik ve Çocuk Çalışmaları Merkezi ile Fırat Üniversitesi Çok Amaçlı Spor Salonu'nda incelemelerde bulundu.

Fırat Üniversitesi kampüsü içerisinde bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Harput Kız Yurdu'nu da ziyaret eden Kasapoğlu, bir süre öğrencilerle görüştü.

“Şiddete karşı el birliğiyle savaşacağız”

Elazığ ziyaretinde basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Kasapoğlu, bir gazetecinin, sporda şiddet olaylarına ilişkin sorusuna, şu karşılığı verdi:

"Şiddetin her türlüsüne sahada, tribünde, sokakta ya da evde olsun, karşıyız. Şiddet insani bir kavram değil. Dolayısıyla şiddeti kanunla, yönetmelikle elbette bir noktaya getirmek mümkün ama zihinlerde çözmek önemli, bizim yaklaşımımız bu. Şiddete karşı el birliğiyle savaşacağız, bunun başka bir açıklaması olamaz."