BAKAN KASAPOĞLU: “DÜŞÜNEN, ANALİZ EDEN VE ÜRETEN BİR GENÇLİK İSTİYORUZ”

15.10.2018
15.10.2018 Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gençlerin bu ülkenin yarınları ve gerçek sahipleri olduğunu belirtirken, “Düşünen, analiz eden ve üreten bir gençlik istiyoruz. Bu anlamda gençlerimizi, gönüllülük faaliyetleriyle ülkemizin yarınları için hazırlanmaya ve tecrübe edinmeye davet ediyorum” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) kapsamında İstanbul’da düzenlenen Sosyal Fayda Zirvesi’ne katılarak, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye İletişim Koordinatörü Faik Uyanık’ın moderatörlüğünde düzenlenen toplantıda değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de insanların gönüllülük noktasındaki motivasyonuna dikkat çeken Bakan Kasapoğlu, “Bugün buradaki bu heyecan, bu coşku gençlerimizin gönüllülük noktasındaki katılımını gösteriyor” dedi. Batı normlarında hazırlanmış bir mevzuat ve sistemin eksikliğine dikkat çeken Bakan Kasapoğlu, bu eksiklikler giderildiğinde, gençlerin hem gönüllülük noktasında işin içine daha çok katılacağına hem de gönüllülük noktasında gençlerin ne kadar özverili olduğunun görüleceğine inandığını dile getirdi. 

Bakan Kasapoğlu, toplantı vesilesiyle inceleme fırsatı bulduğu orijinal projelerin, gençlerin bu konudaki potansiyelini ortaya koyması açısından çok heyecan ve ümit verici olduğunu kaydederken, “İnanıyorum ki; UNDP gibi kurumlar ve sizin küresel anlamdaki çalışmalarınızla beraber bizim de işbirliğimizle oluşacak sinerji, bu anlamdaki potansiyeli ortaya çıkaracaktır” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın önderliğinde insani faaliyetler noktasında farkımızı ortaya koyuyoruz”

Türkiye’deki birçok kurumun sosyal yardımlar konusunda önemli çalışmalar yürüttüğüne dikkat çeken Bakan Kasapoğlu, “Gerek Ulusal Gençlik stratejimiz gerekse bundan sonrası için planladığımız hedefler, projeler, işbirlikleri… Sadece Gençlik ve Spor Bakanlığı değil, TİKA gibi ülkemizin her noktasına dokunan kurumlarla hiç ulaşılmayan yerlere ulaşıyoruz. Bu anlamda son yıllarda Cumhurbaşkanımızın önderliğinde insani faaliyetler noktasındaki gelişmişliğimizi, farkımızı ortaya koyuyoruz. Bu noktadaki mevzuat eksikliklerini de kurumlarımızla işbirliği yaparak gidereceğiz. Eğer yasama noktasında eksiklikler varsa, bunları da TBMM’de, sizlerle de iş birliği yaparak gidereceğiz” diye konuştu.

“Kendini genç hisseden herkesi bakanlığımızın bir partneri, paydaşı olarak görüyoruz”

Gençlerin gönüllülük esasına dayalı bir çok projede yer alması adına Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak çalışmalar yürüttüklerini anlatan Bakan  Kasapoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz gençliği rakamlara boğmuyoruz. Elbette gençlik başlığının teknik tarafı var ama kendini genç hisseden herkesi biz bakanlığımızın bir partneri, paydaşı olarak görüyoruz. Bu çerçevede bizim ‘gencgonulluler.gov.tr’ adresimizde gönüllü olmak isteyenleri buluşturan bir platformumuz var. Bu platform hem eğitim ve irtibat sağlıyor, hem de potansiyeli ortaya çıkarma noktasında bir katkı sağlıyor. Tabi ki bunu sizlerin de işbirliğiyle daha fazla canlandıracağız. Gençlerin işbirliğine ihtiyacımız var. Bu işbirliğiyle oluşturacağımız sinerji, ümit ediyorum ki; bu çalışmaları çok daha güzel seviyelere taşıyacaktır.”

Bakan Kasapoğlu, bakanlığının İstanbul Üniversitesi ile ortaklaşa hayata geçirdiği gönüllülük projesini anlatırken, “Sözkonusu proje ile gerek gençlik merkezlerimiz ve yurtlarımızda, gerekse huzurevlerinde ihtiyacı olan her yerde gönüllülük çalışmasına katılım sağlayan gençlere katkı veriyoruz, yol açıyoruz. İstanbul Üniversitesi de bu çalışmalara katılan gençlere önemli katkılarda bulunuyor. Bu tür işbirliklerini diğer üniversitelerimizle de yapacağız. Belki de bir versiyon olarak geliştireceğiz. Bu bağlamda yurtlarımızdaki 700 bin gencimizi de bu tür gönüllülük çalışmalarımıza katmayı düşünüyoruz. Yurtlarımızda tüketilen malzemelerin geri dönüşümü noktasında bir projeyi hayata geçiriyoruz. Yaklaşık 2 milyon üyesi olan gençlik merkezlerimizde çevresel anlamda büyük bir meydan okumaya başlayacağız” şeklinde konuştu.

“Sanal bağımlılık konusu, günümüzün önemli sorunlarından biri”

 ‘Sanal bağımlılık’ konusunun günümüzün önemli sorunlarından biri olduğuna işaret eden Bakan Mehmet Kasapoğlu, “Bununla mücadele etmemiz gerekiyor. Sanal ortamın avantajları çok önemli. Bu avantajları göz ardı etmemeliyiz ama sanal dünyanın yanında insanlara dokunmak da gerçekten çok önemli. Bu çerçevede biz gençlerimizi, çocuklarımızı, bireylerimizi hayatın gerçek değerlerine dokunmaya teşvik etmeyi planlıyoruz. Bakanlığımız ve gençlerimizin projelerini harmanladığımız zaman ortaya çıkacak güzel projeleri birlikte yapma imkanı elde edeceğimize inanıyorum” dedi.

Toplantıda, kendisine yöneltilen soruları da yanıtlayan Bakan Kasapoğlu, “Gençler, gencgonulluler.gov.tr’de hangi alanlarda gönüllü olabiliyor?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Başta afet, acil yardım, eğitim, sağlık, çevre projeleri olmak üzere sürdürülebilir kalkınma hedeflerimizle tamamen paralellik arz eden 169 alt hedefimiz bulunuyor. Bu hedeflerimizle uyumlu, hem sözkonusu portalımızı canlandırma noktasında, hem de gençlerimizi katkılarını alma noktasında bu platformu ziyaret etmelerini rica ediyorum.”

“Suriyeli gençlerin toplumumuza entegrasyonu konusunda önemli atılımlar gerçekleştiriyoruz”

Türkiye’deki Suriyeli gençlerin topluma entegrasyonu noktasında önemli çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Bakan Kasapoğlu,  “Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün koordine ettiği sosyal uyum projesi çerçevesinde Suriyelilerin toplumumuza entegre olması adına çeşitli başlıklarda çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmayı 25 ilde gerçekleştiriyoruz. Bu sayıyı daha da arttıracağız. Bu proje, daha da zenginleştirmemiz gereken bir proje. Bu proje, hem ülkemiz için hem de Suriyelilerin topluma kazandırılması ve bir sonraki aşamada da kendi toplumlarına fayda sağlamaları yönünde önemli bir çalışma. Bu projenin güzel sonuçlarını açıkçası görüyoruz” diye konuştu. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Damla Projesi hakkında da bilgi veren Bakan Mehmet Kasapoğlu, “Bu projenin güzel sonuçlarını gözlemliyoruz. Aklınıza gelebilecek her türlü katkıyı sağlayan, kimsesi olmayan insanlara her türlü sosyal yardım faaliyetini esas alan bir proje. Sadece gençlerimiz değil, Türkiye’de okuyan yabancı gençlerimiz de bu projenin içerisinde. Gençlerimiz, bu proje kapsamında Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar gidiyor. Bizim geleneğimizde yapılan iyiliği göstermemek gibi bir anlayışımız vardır. O noktada Damla Projesi, insanları incitmeden yapılan ama çok güzel sonuçlarını gözlemlediğimiz ve çok ciddi noktalara ulaşan bir projemiz” ifadelerini kullandı.

“İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır”

Bakanlık olarak gençlere sundukları diğer projeler hakkında da bilgi veren Bakan Kasapoğlu, “İyilik Ağacı gibi önemli bir sosyal uyum projelerimiz var. Gençlik Merkezlerinde uyguladığımız 2023 projemiz var. Bizim amacımız düşünen, analiz eden, üreten bir gençlik… Gençliğimize güveniyoruz. Bu anlamda seçme ve seçilme yaşıyla ilgili yaptığımız düzenleme de gençliğimize olan güvenimizin bir  ifadesi. Gençler bizim yarınlarımız, ülkemizin gerçek sahipleri. O anlamda gençlerimizi, gönüllülük faaliyetleriyle ülkemizin yarınları için hazırlanmaya ve tecrübe edinmeye davet ediyorum” diye konuştu. 

Bakan Kasapoğlu, ‘Sosyal fayda’ konu başlığının önemine vurgu yaparken, “İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır” dedi. Sakan Kasapoğlu, Türkiye’nin çok güzel tesislere sahip olduğunu dile getirirken herkesi hemen hemen her ilçede, köylerde, beldelerde bulunan bu tesisleri kullanmaya davet etti. Bakan Mehmet Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülke genelinde yapılan tesisleri, gençlik merkezlerini ve spor tesislerini gençlerin kullanımına açmak istiyoruz. Biz bu potansiyeli görüyoruz, ancak maalesef bazı noktalarda da yeterli talep olmadığını görüyoruz. Oysa, ülke genelinde varolan bu spor tesislerini bu çerçevede değerlendirme imkanımız var. 5 binden fazla tesisimiz bulunuyor ve biz her yaş  grubundan insanımıza, bu tesisleri kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Gelin her birlikte, bu tesisleri 24 saat kullanalım.”