“KUDÜS BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde düzenlenen "Kudüs 2018 İslam Dünyası Gençlik Başkenti" programına katılan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajını okudu. Bakan Bak, düzenlenen program ile Filistin'de yaşananlara dair farkındalık yaratılarak insanların dikkatinin bölgeye çekileceğini söyledi.

7 ŞUBAT 2018
HABERİNFOTOĞRAFLARI
İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) bağlı İstanbul merkezli İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (İKGF-Dİ) ve Filistin Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğinde düzenlenen "Kudüs  2018 İslam Dünyası Gençlik Başkenti" programı, aralarında Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak'ın da olduğu İİT üye ülkelerinden 20'ye yakın bakan ve 30 ülkeden üst düzey heyetin katılımı ile işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde başladı. 

Bakan Osman Aşkın Bak’a, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü Emre Topoğlu, Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı İstanbul milletvekili Hasan Turan, Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi milletvekili Yasin Aktay, Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu H. Gürcan Türkoğlu ve heyet üyeleri eşlik etti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın himayesinde başlayan program kapsamında gün boyunca düzenlenen panellerle İslam Dünyasının Kudüs ile etkileşimi ve kentin durumuna ilişkin konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajını okudu

Ramallah’ta bulunan Filistin Devlet Başkanlığı'nda düzenlenen programda, Bakan Osman Aşkın Bak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajını okudu.

Bakan Osman Aşkın Bak'ın okuduğu mesajda Cumhurbaşkanı Erdoğan, İİT'nin zirve dönem başkanı olarak teşekkürlerini sunarak, programın insanlık için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, Kudüs'ün tarihi statüsüne ve maneviyatına yönelik saldırıların artığı zorlu bir süreçten geçildiğini belirterek, "Asırlardır barışın, huzurun ve bir arada yaşamanın sembolü olmuş bu kutsal şehir, uluslararası hukuka ve yerleşik teamüllere aykırı bir şekilde, tek taraflı oldubittilere kurban edilmeye çalışılmaktadır." dedi.

ABD yönetiminin aldığı kararın hem Müslümanlarda hem de Hristiyanlarda büyük bir infiale yol açtığını belirten Erdoğan, "Tüm İslâm Âlemi olarak tepkimizi, 13 Aralık 2017 günü İstanbul'da düzenlenen Olağanüstü İslam Zirvesi'nde en üst seviyede ortaya koyduk. Amerikan Yönetimi'nin kararının gayri meşru olduğunu, İslam dünyası olarak bu kararı asla tanımadığımızı, ayrıca Kudüs'ün Filistin'in işgal altındaki başkenti olduğunu tüm dünyaya ilan ettik." ifadelerini kullandı.

Kudüs'ün tarihi statüsüne sahip çıkmak

Erdoğan, bu hassas dönemde bölgenin barış, selamet ve istikrarı için Kudüs'ün tarihi statüsüne sahip çıkmanın büyük önem arz ettiğine vurgu yaparak, "Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda 21 Aralık 2017 tarihinde 128 ülkenin oyuyla kabul edilen Kudüs kararıyla da hem bizim haklılığımız tescillenmiş hem de ortak insanı değerlerin tehdit ve baskılarla esir alınamayacağı ortaya çıkmıştır. Bu karar aynı zamanda bizim her fırsatta 'dünya beşten büyüktür diyerek ifade ettiğimiz BM Güvenlik Konseyi'nin yapısındaki adaletsizliği bir kez daha ifşa etmiştir." dedi.

Kudüs'ün 2018 İİT Gençlik başkenti seçilmesinin önemine değinen Erdoğan mesajında, "Kudüs'ün 2018 Yılı İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Başkenti seçilmiş olmasını ve siz gençlerin düzenlediği bu anlamlı etkinliği doğru yönde atılmış adımlar olarak görüyorum. Önümüzdeki süreci mümkün olan en geniş katılımla, Hristiyanlar başta olmak üzere Kudüs kaygısı olan diğer inanç mensuplarının da desteğiyle yürüteceğimize inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Erdoğan mesajının sonunda, "Bu düşüncelerle Filistin Devlet Başkanı ve Değerli Kardeşim Mahmud Abbas'a, onun şahsında tüm Filistin halkına, Kudüs gençliğine, Kudüs dostlarına en samimi selamlarımı yolluyorum." dedi.

“Filistin'de yaşananlara dair farkındalık yaratılarak, insanların dikkati bölgeye çekilecektir”

Bakan Osman Aşkın Bak, yaptığı konuşmada ise programın, Müslüman gençler arasında dayanışmayı artırdığını ve birlik duygusunu güçlendirdiğini belirterek, "İslam'ın ilk kıblesi ve üçüncü en kutsal mescidi Harem-i Şerif'in de yer aldığı Kudüs'ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün muhafazası hepimiz için büyük hassasiyet taşımaktadır" dedi. 

"Uluslararası "İİT Gençlik Başkenti" programı, Müslüman gençlerin yetenek ve yaratıcılıklarının gelişmesi, toplumsal yaşamda görünürlüğünün artması ve aralarındaki dayanışmanın güçlendirilmesinde önemli bir araç olmuştur" diyen Bakan Osman Aşkın Bak, "Kudüs 2018 İİT Gençlik Başkenti Programı kapsamında yapılacak etkinliklerin, Kudüs'ün bu statüsünü pekiştireceğine şüphe bulunmamaktadır" ifadelerini kullandı. 

Bakan Osman Aşkın Bak, Kudüs'ün 2018 İİT Gençlik Başkenti seçildiğini hatırlatarak, "Bu kapsamda, 2018 yılında Filistin'de ve farklı üye ülkelerde bir dizi etkinlik düzenlenecektir. Böylece, Filistin'de yaşananlara dair farkındalık yaratılarak, insanların dikkati bölgeye çekilecektir" şeklinde
konuştu. 

Türkiye'de gençlerin heyecanlı olduğunu, Kudüs'e gelmek, Kudüs'ü görmek ve Kudüs'ü yaşamak istediklerini belirten Bakan Osman Aşkın Bak, "Biz de onların taleplerini yerine getiriyoruz. Kudüs'ün İİT Gençlik başkenti seçildiği 2018 yılında, bakanlığımızca "Medeniyetimizin Keşfi: Kudüs" projesini hayata geçirdik. 90 kişiden oluşan ilk gençlik heyetimiz, 1-2 Şubat'ta Kudüs'ü ve Filistin'in diğer şehirlerini ziyaret ettiler" dedi. 

Abbas, Bakan Osman Aşkın Bak ve beraberindeki heyeti kabul etti

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Kudüs 2018 İslam Dünyası Gençlik Başkenti" programına katılmak üzere Filistin'de bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve beraberindeki heyeti Ramallah'taki makamında kabul etti.

Filistin ve Türk halkı arasındaki bağlardan övgüyle söz eden Abbas, Kudüs'ün İslam ve Hristiyan gençliği ve dünyadaki tüm özgürlük ve barış davetçilerinin başkenti olduğunu söyledi. Abbas, "Bu gibi ziyaretler, Kudüs'teki Filistin halkının direnişine destek ve İsrail işgal güçlerinin, kutsal kenti Filistin'den koparmak amacıyla uygulamaya çalıştığı ablukanın kırılması için önemli" ifadesini kullandı. 

“Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir”

Öte yandan Bakan Osman Aşkın Bak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organizasyonun temellerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atıldığını hatırlatarak, "Kudüs bizim için çok önemli, Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Kudüs barış şehridir. Kudüs mahzun" diye konuştu. 

ABD yönetiminin Kudüs kararına dikkati çeken Bakan Osman Aşkın Bak, İİT Dönem Başkanı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için ortaya koyduğu çabalara vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Dünya 5'ten büyüktür" sözünü hatırlatan Bakan Osman Aşkın Bak, "Sayın Cumhurbaşkanımız tüm gençlerimizi, tüm milletimizi Kudüs'ü ziyarete, Kudüs'e sahip çıkmaya davet etti. Bu noktada Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak önemli programlar hazırlıyoruz" şeklinde konuştu.