MİLLİ SPORCULAR KYK’LI GENÇLERLE BULUŞTU

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) KYK Tematik Kış Kampları, başarılarıyla göz dolduran milli sporcuları da gençlerle buluşturdu. Muğla’da düzenlenen Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı’nda KYK’lı gençlerle buluşan Milli Serbest Dalışçı Şahika Ercümen ve Milli Okçu Gizem Girişmen, sporun sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

21 OCAK 2018
HABERİNFOTOĞRAFLARI
KYK’nın “Tematik Kış Kampları” kapsamında Muğla’da düzenlediği Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı’nın konuğu Şahika Ercümen’e gençler yoğun ilgi gösterdi. 

Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen'in konuk olduğu kampta dalış eğitimiyle ilgili video gösterimi gerçekleştirdi. Gençlere su sporları ve serbest dalış hakkında bilgi veren Ercümen, KYK'lı gençleri mavinin derinlikleriyle tanıştırdı. Dalış öncesi hazırlık aşamasının öneminden bahseden Ercümen, gençlere nefes egzersizinin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak gösterdi.   

Serbest dalış alanında 6 tane dünya rekoruna sahip olan Şahika Ercümen, başarısının sırrını “Tüm zorluklara rağmen gerçekten istediğinizde, sonuna kadar inandığınızda ve bunun için tüm gücünüz, kalbiniz ile çalıştığınızda önünüzde hiçbir zorluk duramaz.” sözleriyle açıkladı.

‘Hayat nefesimi tuttuğumda başladı’

“Benim için hayat ilk nefes aldığımda değil, nefesimi tuttuğumda başladı” diyen milli sporcu, serbest dalış eğitimleri vermenin yanı sıra engelliler ile dalış, suların korunması ve nesli tehlike altında olan türler ve bağımlılık ile ilgili sosyal sorumluluk projeleri de yürütüyor. 

Aynı zamanda beslenme uzmanı da olan milli serbest dalışçı, gençlere sağlıklı yaşamla ilgili tavsiyelerde de bulundu. 

‘En değerli kazanım bilgi ve tecrübe’

Program sonunda “KYK Tematik Kış Kampları” ile ilgili düşüncelerini de aktaran Ercümen, “Benim için en büyük kazanım bilgi ve tecrübe. Bunları gençlerle paylaşmaktan son derece mutluyum. O yüzden burada olmak benim için gurur verici. Keşke benim zamanımda da böyle etkinlikler yapılıyor olsaydı.” dedi.

Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı’nın bir diğer değerli konuğu Milli Okçu Gizem Girişmen ise KYK’lı gençlere yaşadığı zorlukları ve deneyimlerini aktardı.   

Henüz 11 yaşındayken ciddi bir trafik kazası geçiren Girişmen, tekerlekli sandalyeyi “özgürlüğünü geri veren” bir araca dönüştürerek Türkiye’de paralimpik oyunlar tarihinde altın madalya kazanan ilk kadın sporcu olmayı başardı.

‘Yaşamda herkes bir şeylerle sınırlı’

Kazadan sonra azim ve inançla nerelere geldiğine dair videolu anlatımın gerçekleştirildiği programda milli okçu, yürüyemeyeceğini ilk öğrendiğinde neler hissettiğini şu sözlerle paylaştı: “İnsan geniş düşündüğünde, yaşamda herkesin bir şeylerle sınırlandığını görebiliyor. Ben böyle engellendim, başkaları çok farklı nedenlerle engellenebiliyor. Bu yüzden kendi engelime odaklı bir dünyada, hayatı kendime ve sevdiklerime zehir ederek yaşamanın bir anlamı yoktu.”

‘Başarının sırrı, imkânları disiplinli olarak kullanmak’

Okçuluğa tesadüfen başladığını dile getiren dünya şampiyonu, “Herkesin mevcut şartlarını avantaja çevirme imkânı var. Başarı, yeni imkân arayışıyla değil, imkânları disiplinli kullanarak elde edilir” diye konuştu.

‘En güzel madalya, insan hayatına dokunmak’

Doğadaki her canlıya eşit yaşam hakkı tanınması gerektiğini vurgulayan Girişmen, “Birilerine örnek olmak, altın madalya almak kadar değerli. İnsanın umudunu yitirmediği, kendine inandığı sürece başaramayacağı şey yok. ‘Kolay olur’ demiyorum ama çok isterseniz başarırsınız.” dedi.

Kış Kamplarının önemine de değinen Girişmen, farklı temalarda yapılan kampların gençlerin farklı alanlarda donanım kazanmasını sağladığını belirtti. Sağlıklı Yaşam ve Spor Kampı'nda gençlerle buluşmuş olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden milli okçu, “Bir gencin sadece bir alana odaklanarak değil, ama farklı alanlarda kendini donatmasıyla çok daha yetkin olacağına inanıyorum. Sporun temsil ettiği değerleri içselleştirdiklerinde gençlerin yaşamlarında her şey çok daha güzel olacak.” diye konuştu.

‘Çocukken hayalim olimpiyat şampiyonu olmaktı’

Kampta 3 dünya şampiyonluğu ve olimpiyat ikinciliği olan tekvando sporunun duayen ismi Bahri Tanrıkulu da KYK’lı gençlerle buluştu. 

Tekvandoya beş yaşında, zayıf olduğu için doktor tavsiyesiyle ailesi tarafından yönlendirildiğini belirten Tanrıkulu, başarılı olmak için kendine hedefler koyduğunu ve bu hedefler doğrultusunda çok çalıştığını söyledi. 

Şu an gençlerin birçok imkana sahip olduğunu ifade eden Tanrıkulu, çocukluk hayalinin olimpiyat şampiyonu olmak olduğunu ama o dönemlerde tekvando branşının olimpik bir branş bile olmadığını belirtti. 

Gençlerin kendilerine hedef koyması ve bu hedef doğrultusunda çalışması gerektiğini vurgulayan Tanrıkulu, “Bir sporcu için önemli olan sadece sahada rakibini, süreyi ya da ağırlığı yenmek değil hayatın zorluklarıyla mücadele etmektir. Bunun için ben çok emek gösterdim.” diyerek gençleri istedikleri her şeyi başarabilecekleri konusunda teşvik etti.

‘Spor Psikoloğu olma nedenim başarısız bir sporcu olmam’

Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı’nda KYK’lı gençlerle bir araya gelen Spor Psikoloğu Arda Coşkun, kendi meslek yaşamından, hayallerinden ve hayal kırıklıklarından örnekler vererek gençlere tavsiyelerde bulundu. 

Genç takıma kadar ilerleyebildiğini ancak daha sonra sahada yaşadığı stresi kontrol edemediği için sporda psikolojik faktörler üzerine yoğunlaşmayı tercih ettiğini söyleyen Coşkun, kariyerini başarısız bir sporcu olmasına borçlu olduğunu belirtti. 

“Beden, Akıl ve Duyguları Yönetmede Sporun Rolü” dersinde gençlere seslenen Coşkun, zihin ile beden arasında bir iletişim olduğunu ve iç disiplinini sağlayan sporcuların alanında başarılı olduğunu ifade etti.

‘Türk futbolunun çıkmazı yönetimsel’ 

Spor Spikeri Erdoğan Arıkan ve Teknik Direktör Alp Pehlivan’ı ağırlayan Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı’nda Türk futbolunun çıkmazları da ele alındı. 

Türk futbolunun temel meselesinin yönetimsel olduğunu vurgulayan Arıkan, gençlerden umutlu olduğunu ve yönetimde gençlerin yer almasıyla bir şeylerin değişebileceğini söyledi. Arıkan şöyle konuştu:  

“Takımların bu kadar fazla taraftarının olması ve fazla ilgi görmeleri yöneticilerin doğru adımlar atmasını engelliyor. Bu hem Futbol Federasyonu hem de kulüpler için geçerli. Büyük kulüplerin küçük takımlarının peşinden koşuyoruz. Her takımın 20-25 milyon taraftarı var. Biz bu büyüklükle sahada oynanan büyüklüğü birbirine karıştırıyoruz. Kendi aramızda yaptığımız maçlarda büyüğüz ama Avrupa’ya çıktığımızda Avrupa’nın küçük takımlarıyız. Harcanan paralara bakıldığında ise Avrupa’nın beşinci ülkesiyiz ama bunun karşılığında hiçbir yerde yokuz. Ve kimse bu başarısızlığın bedelini ödemiyor, ‘önümüzdeki maçlara bakalım’ deniyor. Sizler yönetimde yer alabilirseniz ileride bir şeyler değişebilir.” 

Eğitimin ve tecrübenin önemine değinen Pehlivan ise Türk futbolunun yaşadığı sorunlara getirilen çözümlerin sözde kaldığına vurgu yaptı. Tepeden tabana her alanda ehil insanların yer alması gerektiğini belirten Pehlivan, kulüp yöneticilerinin sorumluluklarının yasayla düzenlenmesi ve kulüplerin yönetim sistemlerinin değişmesi gerektiğini söyledi.  

Kampın bir diğer konuğu, Spor Spikeri ve Akademisyen Emre Tilev ise gençlere güveninin tam olduğunu vurguladı. Video paylaşımında bulunan Tilev, gençleri teknolojinin doğru ve gerekli ölçüde kullanılması gerektiği konusunda da uyardı.