BAKAN OSMAN AŞKIN BAK KYK OLAĞAN GENEL KURULU’NDA KONUŞTU

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) 79. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Bakan Osman Aşkın Bak, burada yaptığı konuşmada "KYK'nın geldiği nokta bizi gururlandırıyor. Bu yeterli mi, değil. Çok daha ileriye gitmemiz gerek" dedi.

15 ARALIK 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Bakanlık bünyesindeki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) 79. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Kurumun Ankara Söğütözü'ndeki ek binasında yapılan Olağan Genel Kurulu’na Bakan Osman Aşkın Bak’ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, Bakanlık Müsteşarı Faruk Özçelik, KYK Genel Müdürü Sinan Aksu, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve üniversitelerin rektörleri katıldı. 

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, burada yaptığı konuşmada, 2002 yılından bu zamana kadar KYK'nın geldiği noktaya dikkati çekerek, "Bu süreçte emeği geçen kıymetli hocalarımıza, üniversitelerimize teşekkür ederiz. Hükümetlerimize, Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanlarımız ve Bakanlarımıza teşekkür ederiz. Bu olanakları arttırarak devam ettiren bürokratlara, KYK'nın değerli çalışanlarına teşekkür ederiz. KYK'nın geldiği nokta bizi gururlandırıyor. Bu yeterli mi, değil. Çok daha ileriye gitmemiz gerek. Biz büyüyen, gelişen Türkiye istiyoruz." dedi.

“Yurtlarımızı üniversitelere entegre ederek, sosyal yaşamın olduğu alanlara dönüştürmek istiyoruz”

Üniversitelerle birlikte KYK'nın gücünü, etkisini arttırmak istediklerini dile getiren Bakan Osman Aşkın Bak, "Yurtlarımızı sadece beslenme ve barınma yeri olmaktan çıkarıp onları üniversitelere entegre ederek, sosyal yaşamın olduğu alanlara dönüştürmek istiyoruz. Bize düşen üniversitelerle birlikte, yurtlarımızı çok daha iyi yerlere taşımak. KYK'da görevli yöneticilere teşekkür ediyoruz. Yeni seçilecek hocalarımıza, üyelerimize de teşekkür ediyoruz. Hava muhalefeti nedeniyle bazı hocalarımız katılamadı ama onlar da bizimle birlikte çalışacak." şeklinde konuştu. 

“2019'a kadar 250 bin ilave kapasite için programımızı yaptık”

Bakan Osman Aşkın Bak, şöyle devam etti:

"Geleceğimiz olan gençlere sadece bilgi vermekten ziyade, onların sosyal yönlerini de geliştirmemiz lazım. Yurt hayatını biliyorum, yurt dışında üniversitede kampüste kaldım. Yurt rakamlarını gördük. 2002 yılında 190 yurtta 182 bin küsur öğrenci varken, bugün 762 yurtta 627 bin öğrenci barınıyor. Bize başvuran öğrencilerin yüzde 70'ini yurtlara yerleştirdik. 2013'ten itibaren inanılmaz bir tempoyla çalışarak önemli bir açığı kapattık. Ülkemizin geleceğine kasteden FETÖ'nün yarattığı tahribatı ortadan kaldırmak için çok yoğun çaba sarf ettik. 2013'te 362 olan yurt sayısını yaklaşık 2 katından fazlasına çıkartarak 762 yurda taşıdık. Bu farkı kapatmak için yoğun bir çaba harcıyoruz. Terör örgütlerinin, çocuklarımızın barınma ihtiyacını kullanarak, onlara yaptırmak istediği şeyleri engellemek için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Evet, bu alanı çok iyi kullandılar ama 15 Temmuz'da milletimiz sokağa çıkarak, bu hain terör örgütüne, onun içerideki ve dışarıdaki iş birlikçilerine bir cevap verdi; dedi ki, 'bu meydanlar, bu ülke bizim, biz ülkemizi seviyoruz'. Milletin gücü silahın gücünü yenmiştir. Bize düşen de bunu devam ettirmek, bu olayın bıraktığı izleri ortadan kaldırmak. Üniversitelerimiz bunu yürütüyor. Biz de KYK olarak bu açığı kapatmak için çalışıyoruz. 2019'a kadar 250 bin ilave yatak için programımızı yaptık." 

“Hedefimiz kampüsler içindeki yurt sayısını artırmak”

Yurtların kapasitesini artırırken önceliklerinin, üniversitelerin kampüsleri içinde yurt yapmak olduğunu vurgulayan Bakan Osman Aşkın Bak, "Tüm üniversitelerden önemli destek aldık. Yükseköğretim Kurulu Başkanımız ile devamlı görüşüyoruz. Yurtların kampüs içinde olması, hem öğrencinin zamanı en iyi şekilde kullanmasını sağlıyor hem öğrencinin yol parası cebine kalıyor hem de öğrenci daha güvenli bir ortamda kalmış oluyor. Bu konuda üniversitelerimizden destek istiyoruz, sağ olsunlar veriyorlar. Hedefimiz kampüsler içindeki sosyal alanları, yurt sayısını artırmak."
ifadelerini kullandı. 

"Gençlerimize güveniyoruz, onların geleceğimiz olduğunu biliyoruz." diyen Bakan Osman Aşkın Bak, şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda çok özel bir yaklaşımı var. 45 lira olan yardım, bugün 470 liraya geldi. Bütçemizde gördünüz, 13,9 milyar, bu bizim Bakanlık bütçemizin yaklaşık yüzde 80'i. Yurtlarda 30-40 kişilik ranzalı sistemden 3-4 kişilik odalara geçildi. Çalışma ortamları, duşu, banyosu, yatağı, sıcak suyu, 4 çeşit yemek çıkan lokantaları... Sadece bu yetmiyor. Rektörlerden, hocalardan bir ricamız var. Gelin bu yurtlarda öğrencilerimizi birlikte kucaklayalım. Onlarla sohbet edelim, onlara vizyon çizelim. Onların gelişen, güçlenen Türkiye'de rolü olduğunu anlatalım. Bunu birlikte yapmamız gerektiğini aşılayalım. Gençlerin okul dışındaki heyecanlarına birlikte ortak olalım. Bu ülkenin gençlerinin, vatanını, milletini seven, ülkesinin güçlenmesi için çalışacak, öz güveni yüksek, 'ülkemi seviyorum' diyen gençler olması için hep beraber çalışacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız bize bu konuda her türlü desteği veriyor."

KYK Yönetim Kurulu Başkanlığına Prof. Dr. Hüseyin Karaman seçildi

Yapılan konuşmaların ardından Yönetim Kurulu üyelerinin seçimine geçildi. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda, yönetim kurulu başkanlığına getirildi. 

Başkanlığını Prof. Dr. Hüseyin Karaman'ın yapacağı KYK Yönetim Kurulu'nda şu isimler yer aldı:     

İbrahim Özekinci (Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı), Sinan Aksu (Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü), Prof. Dr. Mahmut Doğru (Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi), Bahtiyar Sazlık (Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Daire Başkanı), Mehmet Yavuz (Kalkınma Bakanlığı Eğitim ve Kültür Dairesi Başkanı), Büşra Kaftan (Öğrenci temsilcisi).