BAKAN OSMAN AŞKIN BAK AA'NIN "YILIN FOTOĞRAFLARI" OYLAMASINA KATILDI

15.12.2017
15.12.2017 Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Anadolu Ajansı (AA) tarafından düzenlenen "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı.

Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğündeki makamında oylamaya katılan Bakan Osman Aşkın Bak, haber, yaşam ve spor kategorilerinde birer fotoğraf oyladı.

Haber kategorisinde, Wisam Hashlamoun'un çektiği ve İsrail askerlerinin Batı Şeria'da Filistinli bir çocuğu gözleri bağlı şekilde götürdükleri "Direnişin sembolü 16 yaşındaki çocuk" isimli fotoğrafı seçen Bakan Osman Aşkın Bak, "Fotoğraftaki 16 yaşındaki Fevzi El-Junidi. Oradaki direnişin ruhunu gösteren çok iyi bir fotoğraf. Genç bir çocuk, 20 askerin arasında, zulüm işleyen, zulme alet olan askerlerin arasında dik duruşuyla, gözleri bağlı ama dik duruşuyla Kudüs'e olan inancın, Kudüs'teki direnişin bir sembolü oldu. Tüm dünyaya ne kadar zalim olduklarını gösteren bir fotoğraf. 16 yaşındaki bir çocuğu bile o kadar korkuyorlar ki 20 adam çevrelemiş. Dolayısıyla direnişin fotoğrafı olan bu kareyi çeken arkadaşı tebrik ediyorum. Çünkü bu fotoğraf oradaki durumu tüm dünyaya gösteriyor. Fevzi El-Junidi kardeşimizin gururlu, onurlu duruşunu da alkışlıyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Bakan Osman Aşkın Bak, yaşam kategorisinde Fikret Delal'ın "Rize'de teleferikle ulaşım" isimli fotoğrafı için oy kullandı. Rize'de iki kadının çay taşıma teleferiklerindeki görüntülerini yansıtan fotoğrafa ilişkin Bakan Osman Aşkın Bak, "Yaşam, Rize, Karadeniz... İnsanımızın doğayla uyumu, doğayla nasıl bir iletişim kurduğunu gösteren bir kare. Bunlarla toplanan çaylar taşınıyor. Yöremizin doğası dik, ulaşım için dik yokuşlar çıkmamız gerekiyor. Pratik düşünerek ulaşımda teleferiği kullanıyorlar. İnsanımızı, renkli doğamızı gösteren hemşehrilerimizin sıcaklığını gösteren bir fotoğraf olduğu için bu kareyi oyladık." yorumunda bulundu.

Spor kategorisinde ise Abdullah Coşkun'un Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Ampute Futbol Federasyonu (EAFF) Avrupa Şampiyonası final maçında Ampute Milli Takımı'nın İngiltere'yi 2-1 yenerek şampiyon olduktan sonra sporcu Barış Telli'nin koltuk değneğiyle amuda kalkarak yaşadığı mutluluğu gösteren "Türkiye'nin sevinci" fotoğrafını beğenen Bakan Osman Aşkın Bak, "Ampute Milli Futbol Takımımızın son dakika golüyle galip gelerek 40 bini aşkın seyirciyi ve milletimizi sevindirdiği ortamda sporcumuz Barış'ın yaptığı hareket... Biz kollarımızın üzerinde zor duruyoruz, o değnekler üzerinde durarak muhteşem ambiyans katmış. Arkasında coşkulu seyirciler. Hayatta engelleri aşmanın mümkün olduğunu, sporla hayata tutunduklarını, sporun birleştirici gücünü, sporun ruhunu ve ülkemizin, özellikle bizim iktidarımızın engelliler için getirdiği bütün düzenlemeleri, yaşamlarında, sporda onlara verdiği destekleri gösteren bir tablo." diye konuştu.