KYK KASIM AYINDA DA ETKİNLİKLERE DEVAM EDİYOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan öğrenciler için Kasım ayında da birbirinden farklı programlar düzenlenecek. 12 farklı etkinliğin 37 şehirde gerçekleştirileceği faaliyetler Türkiye genelinde ve KKTC’deki yurtlarda gençleri bekliyor.

1 KASIM 2017
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla yurtlarda kalan öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif gelişimlerine yönelik etkinlikler düzenleyen Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), kasım ayında da alanında uzman birbirinden değerli birçok ismi öğrencilerle buluşturmaya devam edecek. 

Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan öğrenciler için Kasım ayında da birbirinden farklı etkinlikler düzenleyecek. 12 farklı etkinliğin 37 şehirde düzenleneceği faaliyetler Türkiye genelinde ve KKTC’deki yurtlarda gençleri bekliyor.

Fıtrata Dönüş  

Tevazu, hürmet, merhamet ve affetme gibi erdemleri gençlere kazandırmak amacıyla bu yıl ilk kez gerçekleştirilen “Fıtrata Dönüş” programı Kasım ayında da gençlerle buluşmaya devam edecek. Sanatçı Aykut Kuşkaya’nın birbirinden güzel eserlerle renk katacağı programlar kapsamında Dr. Necdet Subaşı 1 Kasım’da Kayseri’de, 9 Kasım’da Sivas’ta; Nurdan Damla 2 Kasım’da Kırşehir’de; Selim Cerrah 14 Kasım’da Giresun’da; Mehmet Ali Bulut ise 28 Kasım’da Kocaeli’nde gençlerle bir araya gelecek.  

Nebi’nin Ayak İzleri

Peygamber Efendimizin (SAS) doğru bir şekilde idraki için hayatından kesitlerin anlatıldığı “Nebi’nin Ayak İzleri” programı dokuz farklı ilde gençlerle buluşuyor. Program kapsamında Necip Karakaya ve Dursun Ali Erzincanlı’nın ezgileri 2 Kasım’da Konya’da; Ömer Döngeloğlu 6 Kasım’da Manisa’da; Ahmet Bulut 13 Kasım’da Iğdır’da; Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu 7 Kasım’da Muğla’da, 8 Kasım’da Aydın’da, 14 Kasım’da Van’da, 21 Kasım’da Gaziantep’te, 22 Kasım’da Niğde’de, 27 Kasım’da Aksaray’da, 28 Kasım’da ise Mustafa Cihat ve Fatih Koca’nın ezgileriyle Ankara’da gençlerle buluşacak. 

Asırlardır Sönmeyen Kandiller ve Vefa Günleri

Şeyh Edebali, Ebu Suud Efendi, Zenbilli Ali Efendi, Molla Fenari, Akşemseddin, Mimar Sinan, Hacı Bayram Veli ve Aziz Mahmud Hüdai gibi bilgisi ve ufkuyla tarihe yön veren isimler, “Asırlardır Sönmeyen Kandiller” programıyla gençlerle buluşuyor. Sunuculuğunu TRT Spikeri Işıl Açıkkar’ın üstlendiği program, Yavuz Bahadıroğlu’nun anlatımıyla 3 Kasım’da Uşak’ta öğrencileri bekliyor.

“Vefa Günleri” programı kapsamında ise bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç 3 Kasım’da Artvin’de, İslam tarihçisi Mustafa Asım Köksal ise 20 Kasım’da Kahramanmaraş’ta anılıyor. 

Şiirin Gölgesinde Türküler ve Tiyatro Sporu

Sanatçı-yazar Talha Bora Öge; 6 Kasım’da Karabük’te, 7 Kasım’da Bolu’da, 14 Kasım’da Mersin’de, 28 Kasım’da Ordu’da ve 29 Kasım’da Trabzon’da şiir ve türküleriyle gençlerle buluşacak.

KYK’lı gençlerin doğaçlama yeteneklerini sergileme imkanı bulduğu “Tiyatro Sporu” ise 7 Kasım’da İstanbul’da, 27 Kasım’da Zonguldak’ta, 28 Kasım’da Bartın’da kendine güvenen gençleri sahneye davet ediyor.  

Dijital Çağın Kodları ve Yapay Zeka Nesli

Dijital dünyada bilgi ahlakı, doğru bilgiye ulaşma ve teknolojinin sebep olduğu sanal gerçeklikler hakkında gençlere yol gösteren “Dijital Çağın Kodları” programı; Bilal Eren’in katılımıyla 7 Kasım’da Kars’ta, 14 Kasım’da Tekirdağ’da, 15 Kasım’da Kırklareli’nde, Sait Ercan’ın katılımıyla ise 23 Kasım’da Eskişehir’de gençlere ışık tutacak.

Eğitim ve İnovasyon Uzmanı Gökhan Yücel, “Yapay Zeka Nesli” programıyla gençlerin yapay zekayla ilgili merak ettiği tüm soruları 7 Kasım’da Diyarbakır’da, 8 Kasım’da ise Mardin’de cevaplayacak.

Oyun Bozan Türkiye ve Yerli Zihin Milli Sanayi

Turgay Güler’in katılımıyla 13 Kasım’da Konya’da, Mete Yarar’ın katılımıyla 27 Kasım’da Samsun’da gerçekleştirilecek “Oyun Bozan Türkiye” programında Türkiye'nin gerçekleştirdiği ekonomik, siyasi ve teknolojik atılımlar ile yeniden şekillenen dünya ele alınıyor. 

13 Kasım’da Ankara’da düzenlenecek “Yerli Zihin Millî Sanayi” programıyla ise gençlere yeni ufuklar açması amacıyla milli uydu, yerli tohum, İHA, SİHA, milli piyade tüfeği ve cirit füzesi gibi projeleri hayata geçiren mühendislerin başarı hikâyeleri gençlerle paylaşılacak.

Modern Zamanın Prangaları

Prof. Dr. Erol Göka’nın sunumuyla 17 Kasım’da Bursa’da gerçekleştirilecek “Modern Zamanın Prangaları” programı kapsamında modern hayatın zorlukları ve bu zorlukların üstesinden nasıl gelineceği ele alınıyor.  

İstiklal Kahramanları

Kurtuluş Savaşı’nda cesurca çarpışmış kahramanların hikâyelerinin anlatıldığı “İstiklal Kahramanları” programı, Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun anlatıcı olarak katılımı, Eda Karaytuğ ve Göksel Baktagir’in müzikal katılımıyla 21 Kasım’da Balıkesir’de, 22 Kasım’da Çanakkale’de; Sanatçı Volkan Arslan’ın katılımıyla 28 Kasım’da Kars’ta, 29 Kasım’da ise Ardahan’da gençleri bekliyor.